Мандић негирао кривицу за тероризам у Црној Гори
ПОДГОРИЦА: У наставку суђење за покушај тероризма на дан избора у Црној Гори 16. октобра прошле године, један од оптужених, лидер Нове, Андрија Мандић, негирао је данас кривицу која му се ставља на терет, устврдивши да је реч о лажном државном удару, који је осмишљен с циљем да се одбрани власт по сваку цену.
Мандић је, како преноси РТЦГ, на почетку суђења, рекао да неће одговарати на питања тужилаштва, и поново изнео примедбе на америчке заставе у судници.
Судија Сузана Мугоша је Мандића позвала да изјасни о кривичном делу које му се ставља на терет, а он је одговорио:
"Наравно да нисам крив".
Казао је да Демократски фронт (ДФ) није планирао преврат у Црној Гори, те да би га, да су то планирали, сигурно извели и да их нико не би зауставио.
"Али га нисмо планирали", навео је Мандић устврдивши да иза свега стоје Станко Суботић, Мило Ђукановић и Беба Поповић.
ДФ је, казао је, промовисао "ненасилни метод борбе".
"Никада нисмо покушали насилним средствима да остваримо политичке циљеве", изјавио је Мандић.
Мандић је подсетио да владајућа ДПС након завршетка избора није имала већину за формирање владе, након чега је ДФ понудио мањинску подршку свим осталим странкама да формирају власт како би развластили ДПС.
"То је понуда која се не одбија. Неко тада у ДПС-у каже ''Ово је опасна понуда, они неће ништа за себе, хоће да нас развласте'' и онда се поклапају сви ови детаљу, јуриш на нас, оптужница...", рекао је Мандић
Мадић је prеthodno рекако и да не стоје наводи у оптужници да је лидер ДПС-а Мило Ђукановић требало да буде ухапшен у Скупштини Црне Горе, јер је бивши премијер у парламент долазио углавном кад је премијерски сат.
"Сви знају да на дан избора сви резултате чекају у седишту својих странака. Ђукановић је резултате свих избора чекао у седиштву ДПС-а", рекао је Мандић.
Мандић је рекао и да воли да иде у Србију и у Русију, а Београд, казао је, не одваја од Подгорице.
"Имам добре односе са предсједником Србије и Републике Српске, и често се тамо састајемо", рекао је Мандић, који је на питање да ли му је познато да је усвојен закон којим се забрањује одлазак у Русију, Мандић је одговорио:
"Не постоји закон који забрањује одлазак у Русију. Није донесен закон којим се забрањује прелазак границе, али ми је одузет пасош".
Рекао је да сматра да је оптужница намерно писана да би му се нанела политичке штета.
Казао је да не познаје Братислава Дикића, Кристину Христић, Шишмакова, Попова и Славка Никића и запитао:"Какав је то државни удар у којем нема оружја".
"Чак су и оне праћке довезене након 16. октобра и одржаних избора", рекао је Мандић и додао да је оштећен "самим отварањем овог процеса и потребом да мора да седи сваког дана на овој клупи".
Казо је и да је "наредан свему што дође".
"Да су Нова и ДФ и планирали преврат у Црној Гори, ми би га извели. И нико нас не би зауставио, али га нисмо планирали", поручио је Мандић и поновио да је реч о политичкој оптужици.
У досадашњем току суђења, оптужени Братислав Дикић, Милош Јовановић, Србољуб Ђорђевић, Кристина Христић, Бранка Милић, Милан Душић, Михаило Чађеновић и Драган Максић негирали су кривицу.
Поступак против Дикића је раздвојен, због његовог упућивања на лечење.
Оптужницом Специјалног тужилаштва обухваћени су и двојица руских држављана, Едуард Шишмаков и Владимир Попов, као и српски држављани Немања Ристић и Предраг Богићевић.
Оптужницом су обухваћена и лидери Демократског фронта (ДФ) Андрија Мандић и Милан Кнежевић, док се поступак против преводиоца ДФ-а Ананија Никића води посебно.