Општина Кањижа једина у Војводини без дивљих депонија
КАЊИЖА: Подручје кањишке општине је једино у Војводини која нема дивљих депонија смећа, изјавио је за наш лист председник општине Роберт Фејстамер.
Локална самоуправа је у prеthodnom периоду доста учинила да добије тај епитет, без обзира што су активности на том плану доста оптерећивале све актере.
– У односу на друге средине на плану заштите животне средине, када су у питању дивље депоније, одмакли смо деценију, иако је било јако тешко да становништво прихвати обавезно изношење комуналнох
смећа укључивањем свих домаћинстава а такође и све фирме, да је то обавеза која мора да се то одради. После пет година колико функционише изношење смећа са подручја свих насеља у општини, мислим да у еколошком смислу јако добро стојимо, а и грађани су увидели да је лепше и угодније живети у чистом окружењу – оцењује Фејстамер.
Кањишка општина је укључена и у систем Регионалне депоније Суботица, чија се изградња приводи крају на локацији између Орома и Бикова, за подручје Суботице, Бачке Тополе, Малог Иђоша, Сенте, Чока и Нови Кнежевац, па се очекује да када почне да функционише стање буде још боље. За подручје кањишке општине код Малог Песка изграђена је трансфер станица, па ће постојећа депонија бити затворена, када буде стављена у функцију у оквиру Регионалне деоније Суботица.
– Надамо се да ће Регионална депонија Суботица идуће године кренути са пробним радом, али биће и потешкоћа пошто од локалних самоуправа које су потписале споразум само ми дајемо услове за функционисање, јер не знам да ли ће остали завршити свој део посла до краја године – каже Фејстамер.
Први човек кањишке општине истиче да у еколошком смислу свако жели да живи у таквој средини која је чиста и у погледу заштите животне средине је све у реду и под контролом, односно свако зна свој посао. Док се енергичније није кренуло у уклањање, дивљих депоња било је и на подручју кањишке општине, а када су локације на којима су се стварале саниране, преудзимане су мере како не би поново настајале. На неким локацијама где је раније било сметлиште, као рецимо на прилазу насељу Адорјан, са обе стране пута, сада је већ стасала багремова шумица, која је ту подигнута након уклањања смећа.
– На скоро 400 квадратних километара подручја наше општине имамо 13 насеља, па смо територијално доста велика и разуђена општина, али и поред таквих околности немамо пријава нити информација да има дивљих депонија. Очито је порасла свест грађана да треба водити рачуна о животној средини, а ако се и деси да неко неодговорно избаци смеће комунално предузеће решава проблем – напомиње Фејстамер.
М. Митровић