Просветари за 28. септембар најавили једнодневни прекид наставе
Сви запослени, чланови Уније синдиката просветних радника Србије из око 750 основних и сердњих школа, ступиће у једнодневни штрајк у четвртак, 28 септембра.
Тог дана, у школама чланицама УСПРС неће бити наставе. Истог дана, с почетком у 12 часова просветари су најавили протести скуп испред Владе Србије. Захтеви штрајкача су повлачење из процедуре, како наводе, погубног Нацрта Закона о запосленим у јавним службама; хитно потписивање Протокола о зарадама којим ће плате запослених у просвети порасти на ниво изнад републичког просека; повлачење и измена свих прописа које запослене у просвети масовно остављају без посла.
Синдикат радника у просвети Србије најавио је да ће се придружити протесту синдиката запослених у јавним службама који ће се одржати испред Владе Србије.
УСПРС је 1. септембра истакла три основна штрајкачка захтева, која је успела да издвоји у мору осталих проблема који тиште запослене у образовању, подсећа руководилац Ресора за образовни систем УСПРС Милан Јевтић.
„Од тада, Влада и Министарство просвете показују велику упорност у повлачењу погрешних корака, привукавши на нашу страну и остале запослене у јавним службама, представнике здравства, науке, социјалне заштите и друге“, примећује Јевтић. По његовим речима, због тога је заказан долазак испред зграде Владе за 28. септембар, тачно у подне.
„Пошто су Влада и Министарство просвете одбили да одговоре на наше захтеве које смо им на најлегитимнији начин упутили, закључујемо да су лажне декларативне најаве да ће раст зарада у просвети представљати један од приоритета Владе Републике Србије. Напротив, диспаритети и јаз створен у prеthodnom периоду се све више продубљују. Закон о запосленима у јавним службама ће такво стање и озаконити“, истиче Јевтић.“Није било говора ни о повлачењу или изменама штетних прописа од стране Министарства просвете, којима је остављено без посла и норме велики број наших колега. Бројке говоре да је затворено 800 одељења и преко 2.000 људи постало технолошки вишак.“
Закон о запосленима у јавним службама, у облику у каквом се појавио на јавним расправама, потпуно је неприхватљив за представнике запослених у баш свим службама, каже Јевтић. Он представља озбиљан ударац систему и значају јавних служби, њиховој организацији, друштвеној улози и ефикасности у раду. Његовом применом би се омогућило фаворизовање приватног сектора, чија ће цена услуга бити неприхватљива и недостижна великој већини грађана Србије. Став Уније СПРС је да се овај Закон не може поправити, да је суштински штетан и репресиван. У УСПРС остају при ставу да је срамота за једну државу да плата у просвети, као стубу модерног друштва, буде 17 одсто испод републичког просека.
В. Црњански