Хан: Вучићев позив на дијалог храбар, ЕУ перспектива неупитна
БЕОГРАД: Високи комесар за проширење и сусетску политику Јоханес Хан изјавио је да је иницијатива председника Србије Александра Вучића да покрене унутрашњи дијалог о Косову храбра и добродошла, као и да је европска перспектива Србије чврста и неупитна.
Иницијатива председника Вучића да покрене велику јавну дебату о овом осетљивом питању у Србији је веома добродошла. То показује храброст и реализам.
Преговарачки оквир захтева свеобухватну нормализацију односа између Србије и Косова која доприноси очувању мира и стабилности у региону и гарантује заштиту права свих грађана, рекао је Хан за “Вечерње новости” уочи данашње посете Београду где ће се састати са српским државним врхом.
Хан је истакао да је европска перспектива Србије чврста и неупитна, а да темпо приступних преговора зависи од темпа реформи, нарочито у владавини права и нормализацији односа са Косовом.
Он је додао и да није постављено ограничење брзине, али да јачање владавине права треба све више да постаје политички приоритет у Србији.
Хан је рекао да приступање ЕУ није само национални циљ Србије, већ и ЕУ која је због тога од 2000. уложила око три милијарде евра субвенција.
Са десет већ отворених поглавља од којих је неколико привремено затворено, или су на путу, Србија остварује континуирани напредак, рекао је европски комесар наводећи да ће његова кључна порука Влади и грађанима Србије бити да овај замах треба одржати и ојачати, јер је ЕУ озбиљна у вези с приступањем.
Не постоји алтернатива томе да Србија постане део велике европске породице којој припада, каже он.
Хан је навео да су ЕУ и њене државе чланице на првом месту привредних партнера Србије и да само финансијка помоћ институција ЕУ износи око 200 милиона евра субвенција годишње.
Поводом односа Србије и Русије, он је рекао да је Србије одлучила да се креће ка чланству у ЕУ, што према његовим речима, подразумева и прогресивно усклађивање са спољном и безбедносном политиком ЕУ до датума приступања.
Србија треба да уложи додатне напоре у том погледу. Заједничка спољна и безбедносна политика ЕУ оставља довољно простора за развијање билатералних односа са земљама које нису чланице ЕУ, све док се заједнички оквир поштује, рекао је Хан.