Француски уметник Жилијен де Казабјанка обучавао младе Новосађане
Радионица израде мурала завршена је јуче у Галерији Матице српске, а младе Новосађане је с уличном уметношћу prеthodnih неколико дана упознавао француско-корзикански визуелни уметник Жилијен де Казабјанка.
Он је, осим тога што је улепшао град израдивши мурал с мотивом слике Стевана Алексића „Анђео мира 1”, спојио студенте и средњошколце с уметничким колекцијама Галерије.
Радионице су биле подељене у два дела, те је 11 учесника најпре разгледало уметничка дела у Галерији Матице српске и кроз разговор с Казабјанком одабрало она која би израдили као мурале. Други део радионица био је посвећен постављању prеthodno израђених мурала. Учесници су најпре исецали ликове с папира и припремали их за лепљење, а потом одабрали локације и постављали их по граду.
„Често се дешава да људи који живе у одређеном граду нису посетили свој музеј или не налазе некакву везу с њим па је у том смислу Казабјанка одлучио да споји учеснике радионице с њим, односно да у овом случају уведе у музеј наше средњошколце, који ту сигурно ретко долазе“, казала је музејска едукаторка Јелена Огњановић, додајући да је француско-корзикански уметник на тај начин покушао да отвори очи младима, али и да смести дела у неку другу средину и „ослободи” их простора музеја, а тиме их приближи свим Новосађанима.
„Желео је да на другачији начин представи уметничка дела, и то не на начин на који их музеји иначе представљају. Идеја му је била да научи младе да посматрају уметничка дела из своје перспективе.“
Више од 20 мурала улепшало је различите делове града па су тако најпре нови изглед добили напуштени објекти у улицама Јована Суботића и Николе Пашића. Осим на тим локацијама, мурали младих Новосађана постављени су на зиду у Николајевској порти, на фасади Француског института Србије, као и на другим локацијама у Новом Саду и Петроварадину.
Студенткиња Сара Малеш казала је да је идеја да се дела која се налазе у локалној галерији пренесу на улице сјајна јер, како каже, већина Новосађана никада није ни била у Галерији, нити је упозната с тим која су све дела ту изложена.
„Одабрала сам „Надурену девојчицу” Уроша Предића и мурал с тим делом сам залепила у дворишту „Светине” гимназије у коју сам ишла“, казала је Сара Малеш, додајући да је научила да је лако створити уметност ни из чега и да за њу не треба много материјала.
Средњошколка Дарија Сабадош признаје да се и приватно бави уметношћу те да јој је досадило да гледа вандале који уништавају зграде у граду.
„Захваљујући овим муралима, ми можемо да „вандалишемо” на креативан начин“, рекла је наша саговорница, објашњавајући да је много тога успела да научи од уметника.
„Иако никад нисам правила колаж на зиду, било ми је занимљиво то да тамо видим нешто што нису навијачке или политичке поруке.“
Како смо сазнали, пролазници су веома позитивно реаговали на освежења на зидовима напуштених објеката, поздрављајући идеју тог пројекта. Музејска едукаторка Јелена Огњеновић казала је да Нови Сад има велики потенцијал да постане град мурала, што би допринело да изгледа још лепше и културније.
Радионице су организоване у оквиру „Оутингс Пројецт”, који су реализовали Галерија Матице српске у сарадњи с Француским институтом у Србији. Подршку у реализацији дале су „Фондација Нови Сад 2021” и „ОПЕНС 2019”. Пројекат су финансијски подржали Град Нови Сад, Министарство културе и информисања Републике Србије, Француски институт у Србији и у Паризу.
В. Бијелић