Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Шуанг: Употреба силе на Корејском полуострву није опција

05.09.2017. 09:58 10:03
Пише:
Фото: Илустрација

ПЕКИНГ; Употреба војне силе ради решавања проблема на Корејском полуострву није опција, изјавио је данас портпарол кинеског Министарства иностраних послова Генг Шуанг.

Министарка спољних послова Јужне Кореје Канг Кјунг-ва изјавила је раније данас да верује да је њен кинески колега Ванг Ји отворен за увођење додатних санкција Северној Кореји.

Након јучерашњег разговора са шефом кинеске дипломатије, Канг је рекла да не може да изнесе детаље, али истакла да би Кина могла да буде отворена за увођење додатних санкција Северној Кореји, пренео је Ројтерс.

Кинески амбасадор у УН Лиу Ђиеји позвао је јуче Северну Кореју да "престане да прави погрешне потезе", а све стране је позвао да "озбиљно размотре" предлог Пекинга о обустави балистичких ракетних и нуклеарних програма Пјонгјанга, али и војних вежби САД и Јужне Кореје.

"Снажно позивамо (Северну Кореју)... да престане да предузима акције које су погрешне, погоршавају ситуацију и нису у складу ни са интересима саме те земље, и да се заиста врати на пут решавања питања дијалогом", рекао је Лиу на специјалној седници Савета безбедности УН.

Кинески амбасадор је упозорио да Кина неће допустити хаос и рат на Корејском полуострву, пренео је АФП.

"Ситуација на полуострву се константно погоршава и запада у зачарани круг", закључио је он, истакавши да се криза на полуострву мора решити мирним путем.

Амано и Готемелер: Северна Кореја глобална претња

Генерални директор Међународне агенције за нуклеарну енергију (ИАЕА) Јукија Амано упозорио је данас да ситуација у Северној Кореји представља глобалну претњу.

Он је, на панелу „Глобално нуклеарно управљање - Quo вадис?“, у оквиру Бледског стратешког форума, рекао да је ситуација у Северној Корији веома забрињавајућа.

"Мислимо да је то глобална претња. У прошлости су неки сматрали да се ради само о регионалној претњи, али је сада јасно да се ради о глобалној претњи, указао је Амано.

Он је истакао да је у прошлости постојала забринутост само због нуклеарног наоружања, а сада је она комбинована са ракетама далеког домета.

Према његовим речима ради се о веома опасној претњи нове димензије.

ИАЕА, како је објаснио, надзире стање у Северној Кореји преко сателита и других извора, пошто је последњи инспектор ове међународне организације "замољен“ да напусти земљу 2009. године.

Амано је указао да нема сумње да су ризци ширења нуклеарног материјала постали већи.

Он је нагласио да је нуклеарно оружје старо оружје, и да је данас лакше да се оно набави него да се развија, имајући у виду интернет и сав други развој цоцвечанства.

Говорећи о споразуму о забрани ширења нуклеарног оружја, подсетио је да је читаву једну декаду Иран одбијао да сарађује са међународном заједницом и да је тек 2015.постигнут споразум, чију примену прати ИАЕА.

Казао је да не сматра да развијеним земљама треба забранити коришћење нуклеарног материјала, али подсећа да је његово коришћење везано за многе обавезе.

Нуклеарна технологија, како је подсетио, има широк спектар примене од лечења до контроле животне средине.

Циљ ИАЕА, подвлачи Амано, је да се "атоми користе за мир и развој".

Заменица генералног секретара НАТО Роза Готемелер такође истиче да је ситуација на корејском полуострву из перспективе НАТО - глобално питање и изазов и тако треба и да буде третирано.

То је глобално питање, није само ствар азијских држава и савезника САД - Јапана и Јужне Кореје или шест држава које већ годинама учествују у преговорима о Северној Кореји. То је глобално питање и тако га треба разматрати, рекла је она.

Подсетила је да је генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг у недељу након најновијег потеза Пјонгјанга објавио саопштење у којем јер оштро осудио нукеларни тест и изразио забринутост због дестабилизације у региону.

Такође је подсетила и на саопштење Северноатлантскг савета из јула у којем се најоштрије осуђује лансирање балистичких ракета и есклација напетости и крешење режима забране ширења нуклеарног оружја.

Према њеном мишљењу, од посебног је значаја и то што су председници Русије и Кине, Владимир Путин и Си Ђинпинг, на самиту Брикса истакли неопходност денуклеаризације Корејског полуострва.

Пише:
Пошаљите коментар
Северна Кореја испалила ракету, прелетела север Јапана

Северна Кореја испалила ракету, прелетела север Јапана

28.08.2017. 23:54 23:55