Признање за Србију на Сајму књига у Пекингу
БЕОГРАД : Учешће издавача из Србије на највећем сајму књига у Кини награђено је признањем за "најбољи излагачки пробој" на кинеско тржиште, саопштила је Библиотека града Београда.
Запажен павиљон Србије и награда Сајма омогућавају значајан даљи наступ српског издаваштва и креативне индустрије у Кини.
На Међународном сајму књига у Пекингу, одржаном од 23. до 27. августа, на српском штанду биле су изложене књиге домаћих аутора преведене на кинески језик, одабрани наслови из актуелне песничке и прозне продукције, капитална монографска издања и теоријска литература.
Полазиште за српски програм на пекиншком сајму био је пројекат "Дијалози" Библиотеке града Београда, посвећен јубилејима - 250 година од рођења Филипа Вишњића и 125 година од рођења Иве Андрића.
О везама између усмене књижевности, великих романа 20. века и савременог књижевног стваралаштва, као и о статусу поезије, есеја и путописа у српској књижевности у Пекингу су говорили писци Владан Матијевић и Владимир Пиштало, као и професор Радосав Пушић.
Професор Пушић, шеф Катедре за синологију на Филолошком факултету у Београду, говорио је о теми "Преглед преведених дела у издавачкој делатности Србије и Кине и будући развој" на Међународном издавачком форуму, а на српском штанду представљено је и кинеско издање "Књиге о бамбусу" Владислава Бајца.
Каталогом "Србија чита/Читај Србију" на кинеском и српском језику кинеским преводиоцима и издавачима препоручено је 15 књига свих жанрова које су у последње две године добиле најугледније награде у Србији, а публици и привредним партнерима понуђени су и електронски адресар српских издавачких кућа, промотивни видео и програмска брошура.
Дизајн штанда Србије и промотивних публикација био је инспирисан годишњицама рођења великана наше културе Филипа Вишњића и Иве Андрића.
Иначе, наступ домаћих издавача и аутора у Пекингу организовали су Министарство културе и информисања, Библиотека града Београда и Привредна комора Србије.
Сајам књига у Пекингу представља референтну тачку издаваштва на глобалном нивоу и све релевантне издавачке куће, институције и универзитети из САД, ЕУ, Велике Британије и других земаља представиле су се штандовима.