Уређено старо школско здање чека ђаке
БЕЧЕЈ: Зграда Основне школе „Здравко Гложански“ у Бечеју ће за три године обележити 150. рођендан, а захваљујући актуелној санацији једна је од најлепших и најфункционалнијих у самом центру града.
Преко 30 милиона динара је уложено у пројекат којим „здравковци“ у Бечеју и Радичевићу добију оптималне услове за рад. Пројекат чије су финансирање обезбедили Министарство привреде са 13 и локална самуправа са 18 милиона динара, подразумева довођење у жељено стање зграде у Бечеју и истурена одељења у Радичевићу. И док су деца и наставници били на заслуженом одмору, директорка Сузана Ђукић је имала, не само због тропске температуре, изузетно „вруће лето“.
- Запамтићу ово лето за сва времена. Последњим звоном минуле школске године деца су отишла на заслужен распуст, а у двориште су се уселили радници крагујевачке фирме „Анигор“ и њихови подизвођачи. Почело је изузетно вредно да се ради и мислила сам да ће радови бити готови и пре рока, 19. августа. Међутим, у последње време све иде некако спорије. Истина је да ће учионице у бечејској згради бити спремне за наставу 1. септембра, али још увек стрепим за зграду у Радичевићу. Имам обећање да ће све бити у реду, што бих ја искрено желела – рекла је директорка Сузана Ђукић.
Школска зграда у центру Бечеја споља блиста, а учионице се сада уређују и оне ће засијати до почетка школске године. Мајстори имају посла у дворишном простору. Кад је у питању школска зграда у Радићевићу, још увек није постављена сва столарија и због тога директорка стрепи. Иначе, актуелни пројекат је био свеобухватан и то је највеће улагање у бечејско образовање последњих деценија.
Друга по величини бечејска основна школа „Север Ђуркић“ је овог лета комплетирала видео- надзор. Ранијих година су камере постављене унутар објекта, а овог лета је и школско двориште покривено оком камере, све у циљу што веће безбедности деце. „Северци“ сада чекају да на ред дође и њихов пројекат санације зграде која је изграђена 1974. године и најмлађи је образовни објекат у бечејској општини, али има доста недостатака, првенствене енергетске природе, и ваља их што пре санирати.
Почело се комплетним претресањем кровне конструкције, како и доликује оваквим пословима. Јер, старо је правило да се кућа гради од темеља, а поправља од крова. Замењени су олуци и опшивци, а у приземљу је највише рађено. Обављено је машинско пресецање зидова и увлачење висококвалитетног изолационог материјала, влажни подови су уклоњени и постављени нови, а са зидова је обијен влажан малтер уз ново малтерисање. Било је столарије за замену, а остала је ампасована, тако да је комплетна столарија поправљена и обојена. Све учионице и остали садржаји су обојени, а уређење и бојење фасаде приметно је и са улице.
- Ове године имамо једно одељење првака мање него лане, али ћемо и даље имати највећи број ученика, око 800, у шест основих школа бечејске општине. Смањење броја ђака је у последње време стална појава. Тако ће у школској години која ускоро почиње бити 130 првачића мање него лане, кад их је било 380, на територији наше општине. Свака школа има по једно одељење мање, што повлачи одређене кадровске проблеме – каже Сузана Ђукић.
В. Јанков