Цене хране неће букнути због суше
Инфлација у Србији никада није била нижа. Извршни одбор Народне банке Србије очекује да ће цене наставити ове године да се крећу у границама које је она циљала: три одсто, уз могућа одступања од 1,5 проценат навише или наниже.
Оно што ће у наредном периоду утицати на цене је суша. Годна као да пролази без капи кише. То умањује род пољопривредних производа, а мања понуда обично се чита као већа цена.
Колико суша може утицати на цене у Србији и већ с првим јесењим данима погурати инфлацију?
– Свакако да ће понуда бити мања, а цене на нашем тржишту веће – каже професор Пољопривредног факултета у Новом Саду др Радован Пејановић. – Међутим, држава има механизме да то спречи. Уколико дође до знатнијих скокова, ту је увоз робе којој цена расте. Такође, цене могу да се смире и интервенцијама на тржишту из Робних резерви. Све је то боље него да опет дође до скока цена пољопривредних и прехрамбених производа. То би могло да подстакне инфлаторну спиралу, а онда би расле не само цене пољопривредно-прехрамбених производа већ и друге
То што ће откупне цене пољопривредних производа, пре свега пшенице, кукуруза, соје и сунцокрета, можда бити веће него лане или што се очекивало не значи да ће и храна аутоматски имати више цене.
Економски аналитичар др Данијел Цвјетичанин каже да се суша у Србији не може посматрати одвојено од онога што се догађа у свету. Уколико је лето било суво и код других произвођача, то ће довести до скока цена и на светском тржишту. Неминовно је да се то прелије на Србију. Уколико то ван граница наше земље није случај, увозом ће се лако утицати на цене на домаћем тржишту. Осим тога, држава из Робних резерви може утицати на смиривање цене уколико дође до знатнијих скокова и уколико се процени да их треба смиривати.
У трговачкој кући „Гомекс” из Зрењанина кажу да очекују пораст цена свежег воћа и поврћа. По речима шефа комерцијале Ненада Момчилова, сасвим је извесно да ће због суше воће и поврће с наших њива добити више цене. Уосталом, то се већ догађа. Он се сећа да је лане у ово доба цена килограма лубеница била десет динара у малопродаји, а сада је у набавци 20.
У овом тренутку је тешко рећи шта ће бити с ценама увозног воћа и поврћа јер су ту пресудне берзанске цене и не зависе само од суше у нашем региону.
Цвјетичанин подсећа на то да је већ сада сасвим извесно да ће пољопривредни произвођачи у Србији због умањених приноса имати нижу зараду него када су године бар просечне што се рода и времена тиче. То ће, сасвим извесно, утицати на куповну моћ тог сегемента становништва. Из тога пак можемо лако закључити да ће куповна моћ бити нижа, а то неће деловати подстицајно на инфлацију, напротив.
Интервенција ради смиривања цена на тржишту ако буде потребно недавно је највљена и из Министарства трговине и туризма.
Иначе, треба подсетити на то да аграрни стручњаци процењују да је суша српској пољопривреди нанела штету од око милијарду евра, а само на кукуруза 530 милиона.
Д. Вујошевић