„Марко Бисер“ избегао стечај
КУМАНЕ: Судија Привредног суда у Зрењанину Љиљана Попов донела је решење о обустављању стечајног поступка над фирмом „Марко Бисер“ из Кумана, која је регистрована као друштво са ограниченом одговорношћу за промет, услуге и угоститељство.
Оваква одлука уследила је након што је београдско предузеће „Интералис Хемикалс“ повукло предлог за покретање стечаја, који је prеthodno, у мају ове године, поднело зрењанинском Привредном суду. Као разлог за отварање стечајног поступка, београдска фирма је навела трајнију неспособност предузећа „Марко Бисер“ да извршава своје финансијске обавезе, с обзиром на то да се налази у блокади од 11. септембра 2014. године. Због тога је судија Попов у јуну донела решење о отварању prеthodnog стечајног поступка над фирмом „Марко Бисер“.
„На рочишту одржаном 11. августа предлагач се изјаснио да повлачи предлог за покретање стечаја, због чега је и донета одлука о обустављању поступка, применом одредби члана 58 Закона о стечајном поступку. Одредбом става 1 тог члана Закона, прописано је да се предлог за покретање стечаја може повући до истицања огласа о отварању стечајног поступка на огласној и електронској табли суда, односно пре доношења решења о одбацивању или о одбијању предлога за покретање стечајног поступка“, објашњава Попов.
Случај фирме „Марко Бисер“ у директној је вези са још једним стечајем, и то оним над „Бисером“ из Кумана. „Марко Бисер“, наиме, власник је „Бисера“ са близу 18 одсто капитала, док је већински власник, са скоро 64 одсто, фирма „Марко“ из Новог Сада, која је такође у стечају. „Марко Бисер“ уписан је на истој адреси као и „Бисер“ из Кумана. У питању је, као што је „Дневник“ већ писао, прави привредни и финансијски галиматијас. Занимљиво је да је стечајна управница „Бисера“ Ружица Миклош затекла и преузела два печата исте фирме – један је био код једног бившег директора, а други код његовог prеthodnika. Завршни рачуни нису предати, стечајна управница није могла да дође до података колико је „Бисер“ неком дужан, има ли хипотеке, има ли потраживања...
„Бисер“ са овим власницима већ је био на прагу стечаја пре неколико година, али га је неким чудом избегао, предложивши план реорганизације. „Бисер“, иначе, има имовину која није без вредности. Ликвидациона вредност грађевинских објеката утврђена је на 75 милиона динара, ту ваља додати и земљиште вредно четири милиона, као и постројења и опрему процењене на 1,4 милиона динара.
Текст и фото: Ж. Балабан