Амброзија све више мучи Новосађане
Све већи број становника Новог Сада има проблема с амброзијом, а један од разлога ширења те коровске биљке је то што се лако шири, а тешко сузбија. Осим механичког сузбијања кошењем или чупањем, треба применити и хемијско третирање, комбиновањем неколико препарата.
„Градско зеленило” почело је уклањање амброзије крајем јуна, а планирано је да акција траје до октобра. Радници тог предузећа раде на површини од девет и по милиона квадратних метара. Од тога ће кошењем бити пређено 8.842.000, а хемијским средствима 658.000. Ових дана се ради на коровским површинама на Новом насељу, Пејићевим салашима, Ветернику, Шангају, Ковиљу, Кисачу, Бегечу и Сремској Каменици.
У Новом Саду је у ваздуху забележен полен пет биљака које могу изазвати алергијске реакције. На сајту Лабораторије за палинологију Природно-математичког факултета (www.nspolen.com), стоји да су евидентиране ниске концентрације полена боквице и пепељуге и умерено високе коприве и пелена. Концентрација амброзије изузетно је висока, што и не изненађује, поготово када се има у виду да та изузетно отпорна коровска биљка цвета у касно лето и јесен, а клија када се земљиште угреје па све до жетве. Полен најчешће избацује ујутру, а влажност ваздуха спречава отварање поленових кесица. Семе амброзије веома је отпорно и може да клија и након десет година, а интересантно је да зрнце полена може путовати и до 300 колиметара. Расте крај путева и пруга, уз обале река и потока, у запуштеним двориштима, најкраће речено – готово свуда, а не погодују јој сеновита места и шумарци.
Озбиљније компликације
Амброзија може да изазове и озбиљне алергијске проблеме, кијање, свраб, цурење из носа, сузне и црвене очи, кашаљ и отежано дисање, а могу се јавити и црвени печати по кожи. Такође, када се јаве неки од симптома алергије, било да је у питању амброзија или нешто друго, обавезно се треба обратити лекару.
Пољопривредни факултет задужен је за мониторинг приградских насеља. Тај посао у граду обавља Департман за биологију Природно-математичког факултета, а надзор је поврен Градској управи за грађевинско земљиште и инвестиције.
Ј. Вукашиновић