Ограничени удар САД на Северну Кореју може да изазове сукоб
ВАШИНГТОН: Ризик од избијања војног сукоба САД и Северне Кореје расте пошто је Северна Кореја у среду саопштила да "пажљиво разматра" планове о ракетном нападу на америчку територију Гуам, у Тихом океану.
То се догодило само неколико сати пошто је председник Доналд Трамп поручио Северу да ће САД на било коју претњу Пјонгјанга одговорити, како је рекао, "ватром и бесом". Чак и ограничени амерички удар на Северну Кореју вероватно би испровоцирао смртоносне контранападе, који би брзо могли да прерасту у нуклеарни рат, наводи Глас Америке.
У најбољем случају, ограничени амерички напад из предострожности на неку локацију за лансирање ракета или нуклеарно постројење не би значајно умањио капацитете Северне Кореје, али би могло да наведе лидера те земље, Ким Џонг-уна, да се окрене дијалогу уместо да ризикује да избије рат у којем зна да не може да победи.
"Ако остане стрпљив и покуша да пронађе излаз путем преговора са САД, користећи Кину и Русију, можда ће остати у животу", каже Шин Ин Кјун, безбедносни аналитичар.
Међутим, оправдање за евентуалну војну акцију у циљу елиминисања нуклеарне претње Севера је управо чињеница да се не може рачунати на агресивни режим у Пјонгјангу да испољи уздржаност.
"По свему судећи постоји контрадикција ако се верује да је Ким Џонг-ун луд и да би могао да изврши напад, али да ће с друге стране бити довољно разуман да не одговори на амерички напад", каже Брус Клингнер из фондације "Херитиџ".
Северна Кореја је упозорила да би Сједињеним Државама "очитала тешку лекцију" јер би на било коју војну акцију одговорила нуклеарним оружјем.
Међутим, војни стратези кажу да би ограничени удар вероватније испровоцирао опасну севернокорејску артиљерију и могући хемијски напад на Јужну Кореју, што би пак могло да прерасте у већи конфликт дуж границе две Кореје и да увуче у сукоб више од 28.000 америчких војника стационираних на југу.
Северна Кореја има капацитет да испали 300.000 артиљеријских граната у првом сату напада које би могле да досегну половину јужнокорејске популације, укључујући 10 милиона становника Сеула. Напад већег обима, чија би мета била сва севернокорејска ракетна и нуклеарна постројења, вероватно би морао да укључи резервни план за пуну инвазију на ту земљу, преноси Глас Америке.
"Ако желите да гарантујете да ћете елиминисали све севернокорејске нуклеарне и ракетне капацитете - то би заправо подразумевало крај севернокорејског режима", каже Клингнер.Војни стратези сматрају да би америчке снаге, на крају, однеле победу у рату са Северном Корејом, али би он разорио регион и однео милионе живота.
Такође постоји стварна могућност да би Кина ушла у сукоб и подржала свог савезника Северну Кореју што би довело до ескалације већ довољно тешког и крвавог конфликта.