Врели радни дан на Кванташу
Популарна Кванташка пијаца је у подневним сатима зјапила празна. Осим продаваца, који дођу још по мраку, није било никог. Несносне врућине отерале су потенцијалне купце, који већ од шест изјутра меркају робу, али је још не купују на велико.
„Људи се распитују, али не купују воће и поврће за зимницу јер је још увек рано“, каже продавачица Милојка Елчић из једне пиљарнице.
„Врућине су велике и плаше се да би се све покварило. Крај августа и почетак септембра су време највећих летњих гужви на Кванташу. Сва наша роба је од домаћих произвођача из ближе и даље околине, од Ветерника, Футога и Гложана па све до Шапца. За две недеље би требало да стигну популарни корнишони па ће ваљда бити и више купаца. Код нас је кромпир 25 динара килограм, купус 25, бабуре 35-40, карфиол 150, броколи 250, шампињони 80, а парадајз 50.”
У гомили паркираних камиона с подигнутим цирадама, које су привремени домови и вредних узгајивача и сналажљивих накупаца, може се наћи готово све. Рекло би се да цене нису много другачије него на осталим новосадским пијацама, осим за поврће на yakovе. С обзиром на то да је по килограму цена кромпира 40-50 динара, за пет кила између 120 и 150 динара, а за десет 250-300, уштеда није занемарљива. Паприке бабуре су 50 динара за куповину на мало, а џак од пет кила је 150 динара. На паприке роге ће љубитељи ајвара морати још да причекају јер их на Кванташу тренутно нема. Црни лук је 40 динара килограм, а пет кила 150 динара. Парадајз кошта 50 динара килограм, краставац 60, док су тиквице 30. За домаћице које већ размишљају о томе чиме ће се с укућанима засладити зими, треба рећи да су брескве од 50 до 70 динара, а шљиве 80. Килограм грожђа је 180 динара, док је гајба 140-145. Слатке и позамашне лубенице продају се по 100 динара комад, а диње по 30 динара килограм. Нашли смо и купине, које увек држе своју цену па се продају „на кашичицу” – овог пута се 250 грама нудило за 60 динара.
С. Милачић