Платформа о безбедности на интернету
БЕОГРАД: О опасностима које вребају на интернету и како се од њих заштитити, родитељи и деца од данас се могу упознати преко интернет платформе njnjnj.bеybеdnost.rs, а која је настала у оквиру пројекта "Право девојчица на безбедан интернет".
Пројекта је реализован од маја до јула ове године, под покровитељством Европске омладинске фондације савета Европе, а спровео га је Центар за истраживање и промоцију из Београда.
Аутор платформе и сардник на пројекту Владимир Митровић каже да је платформа првенствоно намењена родитељима и деци која су на интернету изложена штетним утицајима- интернет предаторима који вребају на сваком кораку.
"Платформа је подељена у неколико секција, бави се најчешћим питањима које су то врсте злоупотреба којима су наша деца изложена и на који начин могу да реагују родитељи када уоче неку злоупотребу на интернету", рекао је Митровић за Танјуг.
Он каже да на платформи постоји и интерактивна секција, где сви заинтересовани могу да постављају питања правницима, психолозима и да у најкраћем року на њих добију одговоре.
У пројекту су учествовале три општине, односно млади из Ирига, Инђије и Великог Градишта. У истраживању које је спроведено међу њима млади су рекли да 42 одсто њих било жртве или знају неког ко је био жртва на интернету. Чак четвртина је имало лоше искуство на друштвеној мрежи Фејсбук.
Такође, 60 одсто младих не зна коме да се обрати за помоћ када има проблем на интернету.
Кординатор Центра за истраживање и промоцију Слободан Ђурић каже да је за родитеље и децу из три општине организован семинар у Бањи Ковиљачи, да су имали предавања које опасности вребају са интернета, а родитељи упознати како могу да виде које веб странице су њихова деца посећивала на интернету.