Бачкопаланачке фирме у домаћем власништву успешне на тржишту
БАЧКА ПАЛАНКА: "Дунавпревоз" и "Подунавље" пример су успешности пословања са домаћом структуром капитала.
О томе да Бачкој Паланци, општини са скоро 58.000 становника и око 6.000 званично незапослених, треба нових фабрика и радних места, овде се сви слажу. А када се прича о новим инвестицијама у привреди скоро сви полазе од доласка страних инвеститора, великих светских компанија, и као да се заборављају домаће компаније које су се овде одржале. Додуше, неколико великих и некада познатих фабрика није преживело брзу приватизацију, па су тако данас затворене капије „Меркура“, па некада чувене фабрике трикотаже „Марина“, „Нопала“, док је „Мајевица“ произвођач пољопривредне механизације званично још у стечају.
Има и успешних примера приватизације као што су „Дунавпревоз“ и трговинско предузеће „Подунавље“. Прва фирма је најуспешнији превозник путника у јавном саобраћају у Војводини, а поједини привредници тврде да су бачкопаланачки превозници најуспешнији и у целој Србији. За трговце „Подунавља“ може се рећи да су успешно преживели конкуренцију великих трговинских ланаца којима су власници стране компаније.
Још увек за најуспешније важе оне фабрике које су и у бившој, великој Југославији биле међу најуспешнијима. „Синтелон“ је сада у власништву „Таркета“ светске компаније која је међу водећим у производњи подних облога, а Пивара у Челареву сада је власништву данског „Карлсберга“ и убраја се међу три најуспешније на домаћем тржишту. „Малтинекс“, највећа фабрика за производњу пивског слада у региону у власништву је „Суфлеа“ и добро послује. „Нектар“ је домаћа компанија, али регионални лидер у преради воћа и поврћа, а у непосредној близини, додају економисти, израстао је прави домаћи див, односно фабрика за производњу амбалаже, yambo врећа и yakova. „Дивтрејд“ запошљава преко 400 радника и све више извози, па се по финансијским резултатима приближава страним компанијама које овде послују. У Гајдобри успешно, поред странаца који производе женске чарапе и извозе скоро све у Русију, успешно послује „Алингконел“ који производи електроматеријал и све је већи извозник, а ту је „Алваг“ фабрика за прераду ПЕТ амбалаже. У Паланци послује и „Фрутекс“ најуспешнији домаћи произвођач чајева и производа од биља...
Има још малих и средњих предузећа како домаћих тако и страних која добро раде, а охрабрује што статистика показује да се број запослених код домаћих послодаваца приближава броју запослених у страним компанијама. Домаћи бизнисмени се надају да ће ускоро и они моћи да рачунају на субвенције које самим доласком добијају светске компаније. Помака, веле има, али требало би све да се убрза, па да и Бачка Паланка коначно добије нову, велику индустријску зону у којој ће бити посла, првенствено за младе и оне који већ годинама чекају на посао на евиденцији овдашње Филијале Националне службе за запошљавање.
М. Суџум