Отворен обновљени парк "Мала Милица Ракић"
БАТАЈНИЦА: У Батајњици је данас отворен обновољени парк "Мала Милица Ракић" а министар одбране Александар Вулин, који је присуствовао отварању рекао је да је Милица Ракић симбол страдања нашег народа не само током НАТО агресије већ у читавом 20. веку и симбол све деце која нису дорасла да претану да буду деца.
Вулин је додао да би Милица Ракић данас имала 21 годину, била би велика и одрасла, заљубила би се, завршила школу, ишла на факултет.
"Милица Ракић и сва она деца која нису дочекала да престану да буду деца нас упозоравају и опомињу да не смемо да их заборавимо. Не смемо да заборавимо Милицу Ракић, ни Бојану Тошовић, не смемо да заборавимо двогодишњег Данила Цокића убијеног у наручју трудне мајке, не смемо да заборавимо ни једну жртву свих ратова 20. века, ни НАТО агресије ни Првог ни Другог светског рата," рекао је он.
Министар одбране је истакао да српски народ никада неће бити агресор, одлазити у друге куће, убијати туђу децу, ни дозволити да се оно што је чињено њему чини другима, саопштило је Министарство одбране.
"Ми ћемо памтити нашу Милицу, памтићемо свако наше дете, ми ћемо чинити све да Србија буде место у коме вреди живети, у коме се вреди родити. Наша армија је гарант да ћемо бити слободни, да ћемо бити сигурни. Наша армија, моћна, организована, задовољна, увек ће бити способна да одврати сваког агресора од нас и да се смрт Милице Ракић више никада не деси", рекао је министар одбране.
Он каже да је Председник Александар Вучић био први српски политичар који је у то време имао храбрости да јавно каже да је 24. марта 1999. године над нама учињена НАТО агресија.
"Ми ћемо наставити да се понашамо одговорно и према нашој историји и према нашим успоменама, гледајући у будућност и трудећи се да обезбедимо Србију у којој вреди живети и у којој ова деца могу да се радују и да буду сигурна, али никада нећемо престати да подсећамо на истину и никада нећемо заборавити шта се дешавало са српским народом током 20. века", закључио је министар Вулин.
Председник Скупштине града Никола Никодијевић истакао је да више од свих речи како парк данас изгледа говоре осмеси наших најмлађих суграђана, рекавши да је он пун симболике
"Парк мале Милице Ракић треба да буде симбол живота над разарањем и убијањем. На нама је да будућим генерацијама омогућимо да више никад животима не плаћамо борбу за независност и самосталност", рекао је Никодијевић, саопштио је градски Секретаријат за информисање.
Подсећајући да је само ове године урађено је више од 50 паркова, а у последње три године чак 170 на читавој територији Београда он је најавио да предстоје велики радови у Пионирском, Земунском и парку Ушће Никодијевић је уједно захвалио Министарству одбране и позвао грађане да чувају парк, о којем надаље бригу преузимају општина и град.
Председник градске општине Земун Дејан Матић захвалио се Министарству одбране које је заслужно за обнову парка у Батајници на радост најмлађих становника тог насеља.
На иницијативу Општине Земун, Министарство одбране донело је одлуку да уреди парк у овој општини, који чува сећање на малу Милицу Ракић, као поклон Општини Земун и да буде још један допринос Министарства и Војске обележавању и трајању сећања на људе и догађаје које Србија не сме да заборави, јер су уткани у историју њене борбе за слободу и живот у миру и стварању.
Парк се простире на 1.000 квадратних метара, а у обнову је уложено 630.000 динара. У парку су поправљене и обновљене клацкалице, љуљашке, клупе и остала опрема намењена деци.
За реализацију пројекта била је задужена Управа за инфраструктуру Сектора за материјалне ресурсе на челу са потпуковником Слободаном Старчевићем, а за извођење радова били су задужени Војнограђевинска установа Београд у сарадњи са Војнограђевинским центром Београд.