Центар за социјални рад у Зрењанину појачао безбедност
ЗРЕЊАНИН: Градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић присуствовао је састанку који је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић одржао са представницима градова и општина из целе Србије, а на којем је било речи о унапређењу рада центара за социјални рад, чији су оснивачи локалне самоуправе које су и надлежне и одговорне за њихово функционисање.
Јањић је после састанка са министром Ђорђевићем оценио да Град Зрењанин има добру сарадњу са овдашњим Центром за социјални рад, додајући да ће у наредном периоду још више унапредити комуникацију са овом установом, а преко ње и са надлежним министарством.
- У просторијама нашег Центра за социјални рад нису забележени драстични случајеви насиља, као што је то било у последње време у неким другим срединама. Зрењанин је мирно место за живот и ми се свим снагама трудимо да тако и остане. Због тога смо у сталној комуникацији са надлежним установама, као и са полицијом и тужилаштвом, а имамо и оформљену Радну групу за мултисекторску сарадњу у области спречавања и превенције насиља над женама и у породици – казао је Јањић за „Дневник”.
Након недавних трагичних догађаја у два београдска центра за социјални рад, у Градској кући у Зрењанину одржан је састанак поменуте Радне групе, на којем је закључено да установе и институције и сви фактори који су укључени у примену новог Закона о спречавању насиља у породици, а који се примењује од 1. јуна, добро функционишу када је у питању овај банатски град. В.д. директора Центра за социјални рад у Зрењанину Оливера Лисица казала је том приликом да је ова установа добила додатну помоћ Полицијске управе.
- Припадници полиције неколико пута су посетили Центар ван радног времена, у време виђања деце у контролисаним условима, тако да први кораци појачавања безбедносних мера иду у том правцу – нагласила је Лисица.
Светлана Грбо из овдашњег Центра за социјални рад додала је да је Зрењанин средина у којој је сарадња између институција била и до сада на високом нивоу.
- Полиција је добила највећа овлашћења, а Центар за социјални рад сада добија информације о свим догађајима на дневном нивоу, што убрзава и наше поступање. Задржали смо и праксу коју и закон предвиђа, да једном недељно тужилац организује састанке у тужилаштву, да разматрамо све пријаве које су приспеле у prеthodnim данима и да у свим ситуацијама сачињавамо планове заштите и подршке жртвама – навела је Грбо.
Основни јавни тужилац у Зрењанину Младен Вујин наводи да су полицијски службеници, заменици јавног тужиоца и судије прошли обуку коју је спровела Правосудна академија и Криминалистичко - полицијска академија.
-У првих 16 дана од почетка примене новог Закона о спречавању насиља у породици тужилаштво је предложило Основном суду 21 хитну меру и поднело осам пријава ради изрицања мера заштите од насиља у породици – истакао је Вујин.
Како је напоменуо, посматрајући досадашњи рад Полицијске управе, Центра за социјални рад, Основног и Прекршајног суда, као и Основног јавног тужилаштва, сви органи су показали да свој део задатка у овом ланцу обављају на најквалитетнији начин.
- Када се буде радила шира анализа на територији Србије, уверен сам да ће Зрењанин и даље предњачити по квалитету поступања и саме примене закона - закључио је Вујин.
Ж. Балабан