Би-би-си: У Јајцу ученици не желе етничке поделе
САРАЈЕВО/ЛОНДОН: Британска мрежа Би-би-си објавила је репортажу о Јајцу, граду у Босни и Херцеговини, у којем се ученици боре против владиних планова којима желе етнички да поделе школе.
Наводи се да су након рата на Балкану 90-тих година, власти почеле да раздвајају студенте унутар истих образовних институција према етничкој припадности, како би у наставни план увели предмете на босанском, српском и хрватском језику.
"Само желим ићи у школу и бити прихваћен као људско биће, као студент", изјавио је за британску тв мрежу 17-годишњи Николас Римас.
Град Јајце је, напомиње се, био у средишту рата током 90-тих година.
Данас овај град води другу битку где је главна тачка образовање у школама. Многе школе су, како се наводи, подељене према етничкој припадности од локалних власти.
"Ми нисмо подељени град, ми смо хомогено место", казао је Един Хозан градоначелник Јајца.
Наставници и учитељи из овог града сматрају да би сва деца требало да иду заједно у школе те да нема разлога да буду подељена.
Римас је покренуо кампању заједно са осталим студентима против овакве врсте подела.
"Није то више ствар само студената, наставника и родитеља, ово је проблем целог друштва", навео је.
Муслимани, Католици, Јевреји или људи било које друге верске припадности морају помоћи једни другима и служити заједници, рекао је имам Зехрудин Хаџић.
Студенти и њихови наставници из овог града неће одустати и наставиће да се боре, наводи у репортажи Би-би-сија.
Готово годину дана траје незадовољство ученика средњих школа из Јајца одлуком посланика у Скупштини Средњобосанског кантона који су подржали иницијативу за оснивање средње школе у Јајцу на босанском језику.
Ученици су се пре годину дана побунили поручивши да не желе да их деле на Хрвате и Бошњаке, док је министарка образовања, науке, културе и спорта Катица Черкез нагласила је да оснивање мешовите средње школе у Јајцу, која би радила по наставном плану и програму на босанском језику, има подршку локалне заједнице и Владе СБК.
Ученици, међутим, не желе поделе.
"Желимо да поручимо да не желимо да нам се деле школе, али то није једино. Желимо да смо у школи сви равноправни. Желимо да Бошњаци добију своја сведочанства и да добијемо националну групу предмета и то су наши захтеви", рекли су приликом првог протеста.