Дневник у сарадњи са Спансом нашао дом псу (Фото)
Сарадња нашег листа и Удружења за заштиту животиња Нови Сад- СПАНС коначно је уродила плодом и морамо да се похвалимо да је керуша Дивна удомљена. Керуши Дивни су име дали Спансовци, а њу је у свој дом примила Гордана Аћимов из Новог Сада и дала јој име Нера.
Милена Бркљачић из Удружења каже да је код њих, али и код разних волонтера и људи који желе да помогну, за сада смештено педесет животиња и да су пребукирани.
"Зато пажљиво бирамо коме ћемо дати животињу на старање, јер нам се дешавало и поред свог нашег искуства, да нам животињу након месец, два врате", напомиње Милена и додаје да се за сваког пса или мачку здравствено збрину, а неретко финансирају осим лечења и све вакцине, чак и кад куца или маца пронађе дом.
Милена каже да се са Спансом након преузимања животиње потписује уговор, у коме, између осталог, пише да ако схвате да животиња није за њих, морају да је врате Удружењу или да нови удомитељ прође њихову проверу.
"Једноставно не желимо да поклонимо животињу било коме. На сајту постоји упитник и коме је тешко да га попуни, како ће тек имати времена да се стара о живом бићу? Поготово што упитник садржи једноставна питања и може да се попуни за пет минута - каже Милена и додаје да су сваког удомитеља упознали, а да уколико неко ипак одлучи да врати животињу, то њима представља велики проблем, јер када једна животиња оде, друга са улице попуни њено место, па су им капацитети смештаја увек попуњени", каже Милена.
Према њеним речима, када би свакој особи која их контактира дали животињу, а она је после вратила, направили би себи много већи проблем, јер осим што се сваки Спансовац веже за животињу, они јој плаћају и све трошкове ветеринара и смештаја. Некад су операције доста скупе, па се организују волонтери Спанса како би скупили новац. Овом Удружењу можете помоћи и на тај начин, уколико немате могућности да удомите пса или мачку.
Спанс је организовао и кампању „Удоми, не купуј“ са познатим лицима, која је имала прилично ођека у јавности. Између осталих у кампањи су учествовала позната радијска лица Млађа и Дашко, који према Милениним речима, користе сваку прилику да позову људе на удомљавање животиња, али и одговорно власништво за које се ово Удружење посебно залаже.
Младен Урдаревић звани Млађа каже за „Дневник“ да су подржали акцију, јер на првом месту воле животиње.
"Мислим да је бољи фазон усвојити животињу, осим тога расни пас захтева више одржавања, а пас са улице ће вам бити захвалнији, волеће вас једнако, па ви процените", каже Урдаревић и додаје да је одлично код уличних паса што постоји фактор изненађења, никад не знаш да ли ће му израсти веће уши или краће ноге!
Младен каже да има толико одбачених паса, да нема потребе давати новце, кад неко може да вас воли yabе. Осим тога, улични пси су отпорнији од расних паса.
"Не мислим да су паметнији, јер дефинитнивно власник обликује пса према себи", каже Младен.
Милена Бркљачић нам напомиње да, иако су њихови пси срећни, ипак сваки пас тражи свог човека и тада једино може да се смири.
Славко Матић из бенда „Збогом Брус Ли“ је након учествовања у кампањи „Удоми, не купуј“ одлучио да нађе свог пса, али пре него што је то стигао да уради, пас је нашао њега.
"Девојка Јасенка и ја смо усвојили Белог из Спанса пре два месеца. Он је знатно крупнији него пас кога смо прво мислили да узмемо, али овај петогодишњи пас нас је једноставно освојио", каже Славко и додаје да је Бели већ формиран и да је на почетку било минимално муке објаснити му и научити га. Бели је миран пас, пронађен је још као штене на ободу града и боравио је код волонтера у стану.
"Наш пас је имао велику жељу за човеком и газдом, а Спанс нам је изашао у сусрет, па су нам платили до краја вакцинације", каже Славко и додаје да је пас сада део породице.
Милена каже да су Славко и Јасенка прво желели да усвоје женку малог раста, да би на крају завршили са крупним мужјаком.
"Зато када проценимо да је удомитељ прави, упознамо их са свим псима, јер неком псу неће одговарати човек, а то ће јасно показати незаинтересованошћу, док ће неки изабрати свог човека", каже Милена Бркљачић.
Из Удружења за заштиту животиња Нови Сад-СПАНС кажу да је њихов задатак пођеднако важан као и само удомљавање и одговорно власништво.
"Иако је тренд у целом свету да се животиње удомљавају, а не купују, видимо да се и код нас ствари померају, самим тим што сте пре ретко виђали мешанце на повоцу, а сада их је све више", каже Милена Бркљачић из Удружења и додаје да код нас још увек мора да се промени систем. Постоје закони који се не примењују, а кад први пут неко буде био кажњен за напуштање, иживљавање и све што подразумева неодговорно власништво, ствари ће се променити.
"Ми радимо обуке и у основним школама, јер се свест према напуштеним псима развија од малих ногу и имамо одличан ођек код деце", каже Милена и додаје да су неопходне и едукације које би требао град да спроводи, а најпре да примена закона заживи и обухвати све институције од полиције, тужилаштва, суда, и на крају пресуда да потврди да је злостављање живог бића недопустиво.
М. Стакић
Фото: СПАНС