few clouds
17°C
20.09.2024.
Нови Сад
eur
117.062
usd
104.8191
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Могерини: Чланство ће доћи с реформама и нормализацијом с КиМ

12.07.2017. 10:26 10:30
Пише:
Извор: Salvatore Di Nolfi/Keystone via AP

БРИСЕЛ: Датум приступања Европској унији у највећој мери зависи од Србије, а чланство ће доћи са реформама и са нормализацијом односа са Косовом, рекла је висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини за портал "Јуропеан Вестерн Балканс" (Еуропеан Western Балканс).

У сусрет Самиту лидера Западног Балкана који данас почиње у Трсту, Могерини је у интервјуу истакла да је Србија постигла сјајне резултате у протеклим годинама, отворивши 10 преговарачких поглавља и привремено затворивши два, и указала да се "реформе исплате, прво и најважније за грађане Србије". 



"Председник Вучић зна - као и лидери у региону - да у највећој мери од Србије зависи када ће одредити датум приступања ЕУ. Чланство ће доћи са реформама и са нормализацијом односа са Косовом. Обоје желимо Србију у ЕУ. Српско руководство ја амбициозно, па смо и ми", рекла је Могерини.



У погледу будућности дијалога Београда и Приштине, шефица дипломатије ЕУ изражава оптимизам, истичући да "добра доза оптимизма и посвећености увек може да допринесе дијалогу". "Ово је била веома интензивна година за односе између Београда и Приштине: пре само неколико месеци ситуација је била напета, али данас видимо нову и јединствену могућност за помирење. Када постоји политичка воља да се крене напред, увек постоји простора за оптимизам", каже Могерини.



У том контексту, подсећа да су се прошле недеље, када се састала са председником Србије Александром Вучићем и косовским председником Хашимом Тачијем у Бриселу, сви сложили да почну нову фазу дијалога ка пуној нормализацији односа и сагласили се о важности примене постигнутих договора из дијалога без одлагања. 



Кад је реч о приступању земаља Западног Балкана ЕУ, висока представница Уније каже да су "критеријуми за приступање јасни за све и ту нема пречица", а темпо реформи, према њеним речима, зависи од сваког главног града и сваког руководства једне земље. "Наша врата су стално отворена: све зависи од сваког из западнобалканске шесторке, да пређу линију и придруже нам се", поручује Могерини.



У исто време, указује она, постоји јасна веза између регионалне сарадње на Западном Балкану и напретка земаља региона ка ЕУ при чему, наглашава, регионална сарадња сваку чланицу западнобалканске шесторке чини снажнијом.Она указује и да не постоји стабилност без демократије, и то јаке демократије. 



"Промоција доброг управљања и поштовања владавине права су срж нашег свакодневног ангажмана с нашим партнерима на Балкану... Разумемо да су европске интеграције питање читавог друштва, не само руководства једне земље. Баш зато у целом региону радимо директно са грађанима, институцијама, цивилним друштвом, бизнис заједницом, а не само са владама. Свако има своју улогу у овом процесу", објашњава Могерини.



Како истиче, регион Западног Балкана је високо на агенди ЕУ и њена је свакодневна тема."Наставићемо да будемо најснажнији партнер региона - зато што верујемо у европску перспективу Балкана и зато што нам је потребна сарадња како бисмо одговорили на потребе наших грађана, од безбедности до економског раста", поручује Могерини.



За четврти састанак на високом нивоу у оквиру Берлинског процеса, који данас почиње у Трсту, каже да је кључни део ширег ангажмана ЕУ са регионом, истичући да Берлински процес олакшава заједнички рад у циљу увођења Западног Балкана у ЕУ. 



"ЕУ неће никада бити комплетна без Западног Балкана. Регион је у срцу Европе. Народи Западног Балкана деле и доприносе европској култури, историји и економији. Овај регион је део Европе, а такође ће бити и део ЕУ - у то не постоји сумња", закључује Могерини, која је и потпредседница Европске комисије.

Аутор:
Пошаљите коментар