Гулен: Немам намеру да бежим из САД, идем у Турску ако треба
СЕЈЛОРСБЕРГ: Фетулах Гулен, муслимански свештеник који живи у егзилу у Пенсилванији, а кога Турска оптужује за организовање неуспелог покушаја пуча јула 2016, каже да не планира да побегне из САД и да ће прихватити изручење ако Вашингтон позитивно одговори на захтев Анкаре за његову екстрадицију.
У интервјуу који је Ројтерсу дао у обезбеђеном комплексу у којем живи у Поконо планинама у Пенсилванији, 79-годишњи Гулен пориче тврдњу коју је турска влада изнела у фебруару да намерава да побегне у Канаду како би избегао изручење."Те гласине уопште нису тачне. Ако САД сматрају примереним да ме изруче, отићи ћу у Турску", рекао је он.
Гулен, ипак, изражава наду да администрација америчког председника Доналда Трампа неће дозволити његово изручење, поготову након што је бивши саветник за националну безбедност Мајкл Флин поднео оставку само пар недеља након Трампове инаугурације.Флин се, иначе, отворено залагао за Гуленову екстрадицију, подсећа британска агенција.
Гулен каже да му је жао Флина, али признаје да би његова оставка могла да помогне у његовом случају.Муслимански свештеник је осудио јачање власти турског председника Реџепа Тајипа Ердогана и контролу над медијима, назвавши га диктатором, а истовремено је позвао Трампову администрацију и европске владе да учине више како би охрабрили успостављање политичких слобода у Турској.
"Ако Ердоган чује снажан глас из САД или Европске уније, Европског парламента, који каже: ''Ово што ви радите је погрешно...ваш правосудни систем не функционише'', онда ће он можда променити мишљење", каже Гулен.
С друге стране, он је поздравио политичку опозицију у Турској и истакао да би било какав нови напор да се Ердоган уклони с власти требало да буде учињен путем мирних протеста и избора, а не на недемократске начине."Никада нисам подржавао пуч или свргавање", истакао је Гулен.Британска агенција наводи да је он слабог здравственог стања и да тешко хода.
Ердоган је у мају рекао да ће "до краја" истрајати у захтеву Турске за екстрадицију Гулена, који негира било какву умешаност у покушај прошлогодишњег пуча у Турској, али у испуњењу захтева Анкаре до сада није било напретка, напомиње Ројтерс.Амерички званичници су незванично рекли да, иако је Ердоган директно апеловао на Трампа по том питању, Турска није доставила довољно доказа да би америчко Министарство правде могло да делује. Гулен, бивши Ердоганов савезник, живи у самонаметнутом егзилу у САД од 1999. године, и председник је покрета који представља као хуманитарно-верски.
Његови следбеници оперишу глобалном мрежом школа и предузећа повезаних са гуленистичким покретом, а турски савет за националну безбедност је ту мрежу прогласио терористичком групом два месеца уочи неуспелог покушаја пуча.
Гуленови следбеници, међутим, тврде да његов глобални покрет - познат као "Хизмет" - има за циљ да шири умерени ислам промовишући образовање у западном стилу, слободно тржиште и међуверску комуникацију.