Преко 2.300 кривичних због сумње на утају пореза
Београд - У 2016. години поднето је око 1.820 кривичних пријава против 2.350 лица због сумње за утају пореза у укупном износу од око 10,7 милијарди динара, изјавила је директорка Пореске управе Србије Драгана Марковић.
"Од тога је, због недозвољеног промета акцизних производа, у 2016. години поднето 608 кривичних пријава... Вредност акцизне робе одузете у акцијама сузбијања нелегалног промета акцизних производа у 2016, обрачуната по најнижим ценама на сивом тржишту, износи 583 милијарде динара, што је за око пет пута више у односу на исти период 2015", рекла је Марковић у интервјуу за нови број Магазина бизнис.
Пореска управа у координацији са другим државним органима интензивно ради, истиче директорка Управе, на сузбијању сиве економије.
Међу главним генераторима сиве економије су, како предочава, тзв. "перачка" и "фантом" предузећа, којих је прошле године идентификвано 151, а у прва четири месеца ове године 43.
"Настојимо да рано откријемо ова предузећа јер, заправо, она регуларним привредним субјектима помажу у избегавању плаћања пореза. Осим вођења кривичних поступака против оних који избегавају пореске обавезе, раним откривањем "фантом" и "перачких" предузећа, постижемо и бољу наплату пореза, јер та предузећа поседују имовину, за разлику од "фантома"", објашњава Марковић.
Што се тиче броја запослених и кадровске структуре, каже да је ПУ са 12. јуном ове године имала 5.032 запослена на неодређено време - упола мање од броја систематизованих радних места пре десет година, и да 60 одсто чини високообразовани кадар.
Према њеним речима, ПУ Србије је најоптерећенија управа у региону, "јер наш порески службеник администрира 1.411 становника наше земље, док, рецимо, у Словенији један порески службеник администрира - 823 становника".
"Зато нас радује скори пријем нових 100 инспектора којима ћемо подмладити постојећи кадар. О томе колико је било интересовање за тај наш конкурс, сведочи податак да се за 100 места јавило око 1.800 људи који су упутили преко 24.000 пријава, јер су многи аплицирали за више позиција", рекла је Марковић.
На питање на коју би европску државу волела да личи Србија када је порески систем у питању, Марковић је одговорила "на Данску", јер је то земља са изузетно уређеним пореским системом у којој степен добровољности плаћања пореза износи невероватних 99 одсто, док је проценат сиве економије тек један одсто.