Залутали меци убијају и рањавају недужне
НОВИ САД: Није реткост да у домаћим медијима освану вести о трагедијама које су изазване залуталим хицима, односно случајно испаљеним пројектилима.
У Новом Саду је недавно погођена метком девојчица, док се безбрижно забављала на дечијем рођендану, а за догађај је окривљен полицајац који је, наводно, шенлучио на свадби.
Такође, још увак је у сећању догађај који је узнемирио јавност, нерешено убиство у истом граду, а то је случај кад је на волшебан начин пре седам година погинуо текстописац и композитор Велибор Вучуровић (31) из Фекетића. Њега је увече на Булевару Јаше Томића покосио метак кроз кишобран, док је ходао тротоаром. Оваквих случајева није мало, а и један је превише. Шта о њима кажу страчњаци?
Новосадски судски вештак за балистику, ватрено и хладно оружје, Владимир Допуђа каже за “Дневник” да је имао у својој дугој полицијској каријери доста догадаја из ове области.
Меци су релативно често завршавали у кућама, у телевизорима, ролетнама али и људима. Није била реткост, поготово деведесетих година прошлог века, да приликом прослава нечега станарии залежу по подовима својих станова. Пуцање у насељеним местима је одувек била веома ризична работа“, каже наш саговорник.
Допуђа истиче да свако ко узме пиштољ, револвер, пушку, а посебно карабин, који може да има домет пет километара, док је убојит и на више од 2.000 метара, треба да укључи аларм у глави чим узме оружје у руку.
„Ја сам свој карабин продао, јер је страшно моћно и потенцијално опасно оружје. Нисам хтео да пуцам у једном атару, а да неко дете падне у неком оближњем селу. Ако у нешто пуцате, можете га промашити, али и погодити случајно неку особу. Исто тако, ако пуцате у ваздух, можете некога погодити. Некада су људи могли пуцати безбрижније по брдима и планинама, па метак падне у шуму и ником ништа. Ипак, тај метак мора негде завршити. Он мора да падне, где год пуцали, па и ако гађате небо. А може да погоди, нечију лобању, око, кичму или било који витални орган. Сећам се случаја да је метак случајно усмртио девојчицу са преко једног километра, тако да шенлучења могу бити кобна и на веома великој удаљености од жртве“, напомиње Допуђа.
Велика пуњења имају имају велике домете
Он каже у вези са случајем који смо поменули с почетка текста, у којем је рањена девојчица, да наши полицајци дуже пиштоље ЦЗ 99, “дуге деветке”
„Основ свега у оваквим ситуацијма је, пре свега, добро урађен и организовани увиђај уз добро обучене крим – техничаре, који знају да изузму добар материјални траг. Други корак, још важнији, је квалитетно чување материјалних доказа, да би зрно, чаура или други материјални траг да би се после, у лабораторији, обавили сложена биолошка и хемијска вештаћења, да би могли да се утврде значајни трагови за расветљавање дела и откривање осумњиченог“, наглашава Допуђа.
Судски вештак за балистику Владимир Допуђа се присетио случаја из деведесетих година, прошког века, када је радио у полицији.
„Једна Футожанка је била погођена у руку док је била наслоњена на свињац у свом дворишту, у ушореној улици. Лекари су јој извадили зрно, али нисмо знали ко је испалио метак. На бази података о положају зрна у руци и положаја тела, ми смо утврдили одакле је хитац испаљен. Потом смо након помоћи колега који су одузеле оружје на дестинацији коју смо ми утврдили, установили из којег пиштоља је испаљен хитац и то у време неког славља. Остало је да се у судском поступку утврди ко је пуцао из заплењеног оружја, јер не мора да значи да је то учинио власник. Углавном, случај је процесуиран, али много нам је значило да смо поседовали зрно које смо истражили под микроскопом“, испричао нам је Допуђа.
Према њенговим речима, при углу од 45 степени испаљивања хица могу се очекивати далеки домети. Велика и јака пуњења имају имају велике домете и значајну пробојну моћ.
„Рецимо, поменути пиштољи “ЦЗ 99” коју користе припадници МУП . а, имају максимални домет зрна око 1.600 метара у некој идеалној параболи, односно путањи, у зависности од пуњења метка, модела, његове старости. Има доста параметара који утичу на налазе вештачења, па ту су још између, осталог, кинетичка енергија, отопор ваздуха … Иначе, зрно пиштоља не пада слободним падом, а оно је у овом случају тешко скоро осам грама“, наводи наш саговорник.
Зрно не лети апсолутно равно
Према речима Допуђе, постоји читава лепеза зрна, с оловном главом, зарубљена, шпицаста, противпанцирна, засечена у облику звездице да би се по уласку у тело ширили и правили велику штету по уласку у тело, На пример метак “тетејца” често не оштети виталне органе па жртва у први мах неретко ни не зна да је погодена, док постоје пиштољи који имају моћну задржајну моћ да заусутави противника.
„Пиштољ који користи наша полиција има веома добре крактеристике, нишанска линија је 150 метара, док је идеална 50 метара. Иначе, зрно не лети апсолутно равно, ни при малој удаљенисти. Нишанска справа пиштоља је намештена тако да и на 50 метара тачка на мети буде погођена, не уз буквално водоравну путању, већ уз благу параболу“, објашњава Допуђа и додаје:
„Ми у последње време радимо овакве случајеве с Центром за форензичка истраживања Ненада Шипке, која је недавно била у жижи јавности због налаза и мишљења добијених на основу најсавременијих метода код реконструкције. Између осталих, то су случајеви погубије гардиста на Топчидеру, убиство београдске певачице Јелене Марјановић, односно путем нове електронске “3Д реконструкцију догађаја”, при чему елиминишемо субјективне грешке ока и поимања растојања, висине, дужине, тежине …“
М. Вујачић