Хиљаде певале на реконструисаном тргу у Бечеју
БЕЧЕЈ: Популарна Погача, централни бечејски трг, није још дочекала завршетак реконструкције, али је примила неколико хиљада гостију у оквиру манифестације „Бечеј ноћу“.
Председник општине Драган Тошић са концертне бине поздравио је окупљене и најавио да ће ово убудуће бити традиционална манифестација, с обзиром на то да је већ првим одржавањем оправдала очекивања.
Манифестација је замишљена као поклон суграђанима поводом реализације неколико капиталних инвестиција, попут кружног тока на улазу у Бечеј из правца Нови Сад и Нови Бечеј, завршетка реконструкције пута према Бачком Петровом Селу, стварања оптималних услова за издавање локација у Индустријској зони, пресвлачења асфалтом километара и километара коловоза у граду, улагања у образовање, најзад, и реконструкцију централног градског трга.
"Поред мишљења суграђана и наших гостију из околине да је манифестација пун погодак, радује нас и чињеница да су привредни субјекти показали друштвену одговорност и финансирали спектакл. Радује и податак да није било инцидентних ситуација, па ћемо на овом искуству организовати наредне манифестације на новом тргу", рекао нам је први човек бечејске општине Драган Тошић.
У Градском позоришту Бечеј, уочи концерта одржана је трибина „Небески маљчик” посвећена животу и раду музичара Владе Дивљана. У Позоришном клубу, његова супруга Дина открила је спомен-плочу, рад бечејског вајара Станислава Антонића, уз напомену да се сада сцена у омиљеном састајалишту љубитеља рок музике зове „Сцена Влада Дивљан“. Тако и Бечеј, после Београда и Новог Сада, има обележје прерано преминулом музичару који је оставио дубок траг на генерације публике у југословенском простору.
Иницијатор да се у Бечеју трајно обележи стваралашто Владе Дивљана, фронтмен групе „Ева Браун“ Горан Васовић, нагласио је да је, истовремено, поносан, радостан и тужан. На трибини су о Дивљану говорили музички критичар и публициста Мома Рајин и музички уредник и издавач Томислав Грујић.
Тако је, после дужег времена, Бечеј живнуо. Људи су се вратили на трг, а у најужем центру промењен је режим саобраћаја и предност су добили пешаци. Реке људи текле су ка свим прилазима центру, а на њему су четири реномиране музичке групе више од шест сати забављале присутне. Прва је, специјално за ову манифестацију, с музиком Владе Дивљана наступила група „Маљчики“, а придружили су им се бечејски вокални солисти Тања Бањанин, Владимир Гурјанов и Горан Васовић. Млађе посетиоце музиком и плесом посебно је опчинила група из Будимпеште „Ана и барбике“. Наступ „Ван Гога” покренуо је хиљаде на песму и покрет, а нешто иза поноћи небо на Бечејом расцветало се ватрометом. Најзад, пред публику је изашао „Плави оркестар”, први пут од давне 1983. године, када је на турнеји поводом прве издате плоче свирао крај олимпијског базена у Бечеју. Легендарни Лоша са својим јаранима ређао је хит за хитом. Много духа и њима својтвеног шарма у ову приредбу су унели Бошкић, Торбица и Чварков, из „Државног посла”, који су од почетка до краја као водитељи држали конце у својим сигурним архиваторским рукама.
Захваљујући изузетној помоћи јавних комуналних предузећа, пар сати пошто су се посетиоци разишли са трга, на њему није било трага од вишесатне манифестације. Уклоњене су свечана и две вип трибине, бројни угоститељски пунктови... Све је било како су радници извођача радова на тргу „Пут-Инвест“ оставили. Радови сада могу несметано да се наставе јер следи изградња две фонтане, завршетак поплочавања и постављање мобилијара. Преостало је и да се на јесен засаде саднице и зеленилом оплемени потпуно реконструисани централни бечејски трг.
В. Јанков