Јанковић: Скупштина да разматра извештај Омбудсмана
БЕОГРАД: Вршилац функције Заштитника грађана Милош Јанковић сматра да је неопходно да се што пре разматра извештај те институције у Скупштини Србије, јер садржи драгоцене податке који би могли да допринесу бољем поступању органа јавне управе.
Јанковић је на скупу “Кључни налази из годишњег извештаја Заштитника грађана за 2016. годину” подсетио да парламент није разматрао извештаје Омбудсмана ни за 2014. и 2015. годину, истичући да би скупштина као пример осталима морала да поступа законито.
“Неопходно је да скупштина сто пре разматра извештај, прво на одборима, а затим и на пленарном заседању”, рекао је Јанковић, наводећи да се често поставља реторичко питање - зашто Заштитник грађана критикује, када има добру плату, што, како каже, показује да се не разуме суштинска улога Омбудсмана.
Како је рекао, Заштитник грађана је дужан да указује на недостатке у раду органа јавне власти и да доприноси будућем поступању и додао да ће се трудити да допринесе да власт онда када је лоша не буде лоша, а када је добра - да буде још боља.
Навео је да је као плод неразумевања у 2016. години одржан тренд умањења улоге Заштитника, кроз оспоравање рада путем медијске кампање, а изостала је и прописана сарадња појединих државних органа са том институцијом.
Јанковић, међутим, наводи да охрабрује то што су државни службеници и већина рукводилаца у управи одржали добар ниво сарадње са Зашитником, те да је опстала свест о унапређењу положаја свих грађана.
“Међутим, уместо да се ојача положај Заштиника, током 2016. започете су активности ка смањењу његове надлежности. Најављено је увођење посебног Омбудмана за заститу права детета. Апсурд је да се органи власти ција је дужност да обезбеде заститу залажу за увођење бољег механизма који њих треба да контролише. Унапређење права се постиже унапређењем рада органа власти”, рекао је Јанковић.
Гојковић: О извештају омбудсмана по процедури
Председница Скупштине Србије Маја Гојковић изјавила је данас да ће парламент расправљати о извештају Заштитника грађана по процедури, односно да ће прво надлежни одбори дати своје мишљење, затим следи избор новог заштитника грађана, а потом и расправа о садржини свих извештаја независних тела.
"Неће бити разлога да не поступимо по процедури, да прво надлежни одбори кажу своје мишљење, затим да приступимо и избору новог заштитиника грађана, а онда да расправимо о садржајима свих извештаја. То до сада никад није био проблем”, рекла је Гојковић новинарима у парламенту.
Она је подсетила да у овом тренутку немамо омбудсмана, него некога ко обавља ту дужност.
На питање зашто посљедњи извештај није разматран, Гојковић је објаснила да су одбори разматрали извештаје, а да су онда расписани избори и напоменула да је извештај у prеthodnoj годину "дао кандидат за председника државе Саша Јанковић".