clear sky
-2°C
24.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вулин: До априла склоњено 26 деце с улице

12.06.2017. 12:49 13:00
Пише:
Фото: Танјуг (Видео)

БЕОГРАД: Министар за рад Александар Вулин изјавио је данас да је у оквиру акције министарства у борби против феномена деце улице препознато, откривено и са београдских улица склоњено 74 деце, док је закључно са априлом ове године склоњено 26 деце.

''Svе наше институције су ангажоване у борби против феномена деце улице и зато шмо основали 115 тимова у центрима за социјални рад који се баве управо овим феноменом'', рекао је Вулин на конференцији поводом поводом Светског дана борбе против злоупотребе дечјег рада.

Додајући да у томе имају активну помоћ МУП-а, он је истакао да је ипак главни терет на центрима за социјални рад.

Он је навео да су нека од деце трајно одузета родитељима и да су смештена у институције или у хранитељске породице, да су нека одузета привремено, а да су неки враћени у билошку породицу са којом се ради на оснаживању, али и како би разумели шта није прихватљиво као облик понашања.

''Ова деца нису преступници и не треба да буду хапшена и одвођена у затвор и то са њима нико и не ради. Њима је једноставно потребна помоћ као што потребна помоћ и њиховим породицама да се оснаже, а некада и да разумеју шта заправо радимо'', рекао је Вулин.

Он је додао и да циљ никада није одузети дете, већ је циљ вратити га у породицу која је ојачана да мозе да брине о детету.

''Због тога ће министарсто настаити са Међународном организацијом рада и на феномену борбе против дечијег рада, али и на сваком облику који крши оно што називамо достојанствени рад'', рекао је Вулин.

Влада Србија донела Уредбу о пословима које деца не смеју да раде, изјавио је Александар Вулин, додајући да је феномен дечјег рада погађа читаву планету, а да деца у Србији у највећем броју случајева раде у пољопривреди

Влада Србија донела Уредбу о пословима које деца не смеју да раде, изјавио је Александар Вулин, додајући да је феномен дечјег рада погађа читаву планету, а да деца у Србији у највећем броју случајева раде у пољопривреди.

''Феномен дечјег рада је нешто што погађа читаву планату, свакако да га има у Србији, а на нама је да се боримо против његове појаве. Свакако се трудимо да је буде што мање'', рекао је Вулин на конференцији за новинаре поводом Светског дана борбе против злоупотребе дечјег рада.

Он је указао и да није сваки дечији рад и злоупотреба дечијег рада.

Према Вулиновим речима, то су различити послови од рада на висини, са прекомерним теретом, у скученом простору, рада где год се захтева превелико психо-физичко оптерећење детета...

''Управо због тога је Влада Србије на предлог Министарства рада и донела Уредебу о пословима које деца не смеју да раде, о пословима у којима се дечји рад ни под којим образложењем не сме показати'', рекао је Вулин.

Према његовим речима, то су различити послови од рада на висини, са прекомерним теретом, у скученом простору, рада где год се захтева превелико психо-физичко оптерећење детета...

''Побројали смо се све оне послове који једноставно не смеју ни на који начин да буду повезани са радом детета'', рекао је Вулин.

Он је додао и да деца у Србији у највећем броју случајева раде у пољопривреди, а да често малишани нису ни свесни да су злоупотребљени јер тежак живот какав су водили њихови родитељи сматрају да припада и њима.

''To не сме и не може да буде пракса и наше друштво не сме и не може да допусти да се са том праксом настави'', рекао је Вулин.

Он је упозорио и да се злоупотреба дечјег рада често дешава у породиоци, односно, баш тамо где дете нема никакву свест да је злоупотребљено на било који начин.

''Зато и читава заједница мора да буде едукована и сви заједно морамо да разумемо да злоупотреба дечјег рада није прихватљива'', рекао је Вулин додајући да су највидљивија деца улице.

Министар је указао да је прошле године у оквиру акције Министарства рада у борби против феномена деце улице препознато, откривено и са београдских улица склоњено 74 деце, док је ове године закључно са априлом склоњено 26 деце.

''Svе наше институције су ангажоване у борби против феномена деце улице. Зато шмо основали 115 тимова у нашим центрима за социјални рад који се баве управо овим феноменом'', рекао је Вулин додајући да у томе имју активну помоћ МУП-а.

Он је истакао да та деца нису преступници и да не треба да буду хапшена и одвођена у затвор.

''Њима је једноставно потребна помоћ као што је потребна помоћ и њиховим породицама некада да се оснаже, а некада да разумеју шта заправо радимо. Наш циљ никада није одузети дете, наш циљ је вратити дете у породицу и ојацатио је да мозе да брине о детету'', рекао је Вулин.

Представник Међународне организације рада Јован Протић рекао је да је чињеница да 168 милиона деце ширем свету јесу предмет дечјег рада

Како је навео, управо због тога ће министарсто настаити са Међународном организациојом рада и на феномену борбе против дечијег рада, али и на сваком облику који крши оно што се назива достојанствени рад.

Представник Међународне организације рада Јован Протић рекао је да је чињеница да 168 милиона деце ширем свету јесу предмет дечјег рада.

Он је поновио да треба направити разлику између злоупотребе дечјег рада и рада деце јер није сваки рад малолетника сам по себи штетан.

''Рад деце може да буде и користан докле год не угрожава њихов ментални, физички и умни развој'', рекао је Протић додајући да су пољопривреда и просјачење области где се крије злоупотреба дечијег рада у Србији.

Пише:
Пошаљите коментар
Вулин: Хуманији смо него многа развијенија друштва

Вулин: Хуманији смо него многа развијенија друштва

30.05.2017. 14:10 14:16