Пао договор СНС-а и СПС-а, без спорења о премијеру
Након што је председник Србије Александар Вучић окончао консултације са странкама у парламенту, а потом разговорао и с функционерима СНС-а, и даље је јавности познато само то да су у игри и даље три опције за избор новог премијера, али не и име најјачег кандидата.
Сви актери поменутих разговора тврде да о именима није ни било речи, већ да се говорило пре свега о концепту који треба да спроводи нови кабинет у Немањиној. Да ли ће владу водити неко од Вучићевих најближих сарадника из СНС-а, експерт, што је друго име за нестраначку личност, или ће поново на кормило у Немањиној доћи лидер социјалиста Ивица Дачић, сазнаће се после 10. јуна, када се Вучић врати из Казахстана.
У понедељак се чинило да се ствар искристалисала, пошто су представници СНС-а код лидера своје странке на консултације на Андрићев венац дошли са ставом да највећа партија у Србији треба да има свог човека не само на председничкој позицији већ и на премијерској. Иако је Вучић рекао да је за њега то било навеће изненађење консултација, вероватно је и његов тада изречен став да је имао у глави неке друге опције, био такође изненађење за поједине актере. Додуше, до тога дана нико из СНС-а није ни изокола изјављивао нешто друго, осим да је та одлука у Вучићевим рукама. Насупрот напредњацима, председник Покрета социјалиста Александар Вулин једини је с те коалиционе листе био изричит да напредњаци, као стожерна странка власти, треба да имају премијера.
Но, без обзира на захтев с почетка ове седмице, тек два дана касније Председништво СНС-а решило је једногласно да одлуку о томе ко ће водити владу препусти Вучићу. Самим тим, Вучић у овом случају има одрешене руке по основу два уставна и законска овлашћења. Наиме, председник Србије јесте тај који по Уставу предлаже мандатара. Но, закон га обавезује да предложи оног кандидата који докаже да иза себе има већину у парламенту, па самим тим након одлуке Председништва СНС-а, он је тај који наступа и у име те скупштинске већине. У духу тога је и саопштење СНС-а да ће сви посланици те странке у парламенту гласати за премијера ког предложи шеф државе и странке.
Једна од занимљивости последње седнице Председништва свакако је порука да ће напредњаци радити на томе да још више учврсте партнерство са социјалистима. Да су им циљеви исти, сведочи и јучерашња седница Главног одбора СПС-а с које је стигло саопштење у истом тону као што је закључено у СНС-у. Са Студентског трга, из здања СПС-а је недвосмислено поручено да ће се „све даље одлуке одвијати на договору два лидера – Вучића и Дачића”. Главни одбор СПС-а саопштио је да та странка с Александром Вучићем и СНС-ом има партнерски однос и да ће Вучићев предлог за мандатара бити у најбољем интересу Србије. „У најбољем интересу наше земље и свих њених грађана је наставак јачања односа СПС-а и СНС-а јер је за нас најважније да имамо политику континуитета која доприноси политичкој стабилности, као и дугорочно стратешко партнерство с циљем стварања модерне, економски успешне, развијене и уређене Србије”, сматрају у СПС-у.
Иако мимоилазе изјашњавање о премијерској фунцкцији, наводе да „СПС поседује огроман кадровски потенцијал и да је њихова жеља да дају пуни допринос на оним местима на којима ће постићи најбоље резултате да би грађани живели боље”.
„Наша земља заслужује да СПС са својим кадровима активније учествује у вођењу друштвених процеса, а нарочито након убедљиве победе нашег заједничког кандидата, захваљујући којој је СПС по ко зна који пут у новијој историји доказао да је кључ за политичку стабилност”, поручују социјалисти.
И СНС и СПС тврде да ће Вучић предложити најбољег мандатара, у најбољем интересу грађана Србије. Наглашавају важност очувања политичке и економске стабилности и наставак реформског курса садашње владе. И даље су у игри позната имена Ана Брнабић, Милош Вучевић, Небојша Стефановић, Ивица Дачић, Душан Вујовић…
Максимални мандат нове владе подудара се са скупштинским сазивом и не може бити дужи од пролећа 2020. године.
С. Станковић
Домети и рок трајања
Избор челника владе откриће и који се домети од ње очекују, те да ли Вучић у наредне три године жели да Србија спроведе све најважније реформе, међу којима је и промена Устава Србије. После преузимања дужности председника, он је потенцирао да жељене промене у друштву не може спровести сам, чак ни само с владајућом коалицијом, већ да му је за то неопходан шири консензус. За иницирање промене Устава потребна је двотрећинска већина у парламенту од 167 посланика, а владајућа коалиција тренутно има, ако се рачунаји неки самостални, близу тог броја. Но, иако би бројке то омогућиле, новоизабрани шеф државе најавио је да највши правни акт неће бити октроисан, већ да ће бити писан на темељу разговора и договора. Јер, Устав је тај који ће својим нормама одредити и однос Србије према питању Косова, али и дати коначан одговор о ЕУ, војној неутралности и другим питањима.
Да ли ће српску политичку и стручну јавност лакше мобилисати професионлани политичар, како је то предложио Расим Љајић, или ће за то бити ефикаснији експерт? Ипак би се могло закључити да с експертом на челу влада неће загазити у дубоке воде политике. Та варијанта могла би послужити као безболно, прелазно решење, најдуже годину, па би након ванредних парламентарних избора, нова влада кренула у решавање крупних политичких тема.