Деца на интернету пре шесте године, нужна обука за родитеље
БЕОГРАД: Последња истраживања, која је спровео Уницеф, говоре да деца почињу да користе интернет пре шесте године, скоро 90 одсто њих интернет користи у просеку 80 минута сваког дана, а свако треће дете изложено је некој врсти садржаја који је за њих узнемирујући, саопштено је из Уницефа.
Едукацију деце о безбедном коришћењу интернета потребно је почети у раном, предшколском узрасту, а тим поводом, Ингеборг Ofsthus, генерална директорка Теленора и Мишел Сен-Лот, директор канцеларије Уницефа у Србији, потписали су уговор којим су најавили званичан почетак пројекта „Безбедан интернет за целу породицу“.
Пројекат ће трајати две године и фокусирати се на едукацију деце узраста од четири до осам година, њихове родитеље и васпитаче.
Као телекомуникациона компанија, у обавези смо да наше услуге учинимо безбедним, посебно када су у питању најмлађи корисници. Питање заштите деце на интернету важна је тема која захтева ангажованост и систематски приступ у времену дигитализације целокупног друштва у Србији, истакла је Ofsthus.
Истраживања показују и да сваки четврти родитељ не мисли да има довољно знања да пружи адекватну подршку детету у било којој потенцијално опасној ситуацији на интернету.
Заштита деце од насиља и искоришћавања се тиче сваког од нас, и захтева координисани одговор бројних актера. Компаније су све више и више катализатори промена за децу, рекао је Сен-Лот.
Министарство просвете, науке и технолошког развоја је отворено ка свакој подршци која ће допунити оно што се унутар образовно-васпитног система може урадити, а наставак сарадње Теленора и Уницефа нам управо то обећава, рекла је државна секретарка Анамарија Вичек.
Она је додала да ће јачање родитељских компетенција у области безбедности на интернету резултирати и у савеснијем, сигурнијем коришћењу интернета код деце предшкског и школског узраста.