Више од 7.000 оболелих од МС, терапију добија тек сваки десети
БЕОГРАД: У свету од мултипле склерозе (МС) болује око 2,5 милиона особа, а процењује се да у Србији има више од 7.000 оболелих. Терапију за лечење те болести у нашој земљи добија само мали број оболелих, тек сваки десети, речено је на скупу уочи Светског дана мултипле склерозе.
Терапију за лечење МС добија само мали број оболелих, тек сваки десети оболели у Србији. Наше друштво жели да укаже на разлику у стању међу оболелима који су на терапији и оних који, нажалост, нису. Циљ обележавања Светског дана мултипле склерозе је подизање свести јавности о самој болести, као и потешкоћама и изазовима у дијагностици и лечењу, рекла је председница Друштва мултипле склерозе Јасмина Брајковић.
Наводећи да је МС тешко неуролошко обољење, које најчешће погађа младе људе између двадесете и четрдесете године живота и најчешћи је узрок инвалидитета код ове популације, Брајковић истиче да је рана дијагноза и правовремено увођење терапије од пресудног значаја за оболеле.
Мултипла склероза је хронична, прогресивна болест централног нервног система, која се најчесће јавља у између 20. и 40. године, али може почети и касније, као и у детињству.
Жене од ове болести оболевају скоро двапут чешће од мушкараца, а иако болест може бити праћена поремећајима, то не мора нужно да поремети друштвене везе и активности, те особе које примају терапију могу да наставе са квалитетним животом.