Вулин: Учинити лакшим живот оболелима од мултипле склерозе
за удружења на територији централне Србије, рекао је данас у Новом Саду министар Александар Вулин.
Вулин је у Геронтолошком центру "Оаза" присуствовао обележавању Светског дана борбе против мултипле склерозе, које је организовало Друштво мултипле склерозе Војводине.
Подсећајући да у Војводини делује 14, а у централној Србији 16 удружења за борбу против мултипле склерозе, Вулин је нагласио да се особе оболеле од ове болести не могу излечити, али да им се живот може учинити лакшим.
"Ово је прилика да се скрене пажња на проблеме оболелих од ове опаке болести", рекао је Вулин, додајући да "треба знати да сваки оболели има породицу и да је ту породицу такође погодила ова тешка болест, па је на нама да и тим породицама олакшамо свакодневницу".
Он је казао да код оболелих од ове болести не треба да гледамо шта не могу да раде, већ оно шта могу да раде и у складу са тим треба им обезбедити интеграцију у друштво.
Вулин је истакао да министарство на чијем је челу чини све како би помогло особама са посебним потребама, па ће тако у свакој институцији која је у надлежности тог министарства бити направљење рампе које омогућавају кретање особама са посебним потребама.
Председник Друштва мултпле склерозе Војводине Франо Ренић, који је и сам оболео од те болести, захвалио се Вулину на посети истакавши да је он први министар који је дошао да заједно са члановима тог друштва обележи Светски дан борбе против мултипле склерозе.
"Подршка оболелима од мултипле склерозе је изузетно битна и верујемо да ћемо је и имати", рекао је Ренић.
Говорећи о самој болести, он је казао да је посебан проблем то што она све чешће напада младе.
"Податак да је просек старости наших чланова свега 28 година је забрињавајући и најречитије говори да ова болест не бира кога ће напасти", казао је Ренић.
По Ренићевим речима, у Србији има око 5.500 оболелих од мултипле склерозе, а у свакој деценији тај број расте за око 15 одсто.
(Танјуг)