Основан Српски хорски савез
СОМБОР: Град Сомбор овог викенда био је епицентар хорске музике и поново постао седиште Савеза српских хорова, као што је то био пре 105 година. На иницијативу диригента Тамаре Адамов Петијевић, у том граду одржана оснивачка Скупштина Српског хорског савеза у присуству око 60 диригената из свих региона Србије, али и из Босне и Херцеговине и Црне Горе.
Оснивачкој скупштини присуствовао је и Габор Моцар из Будимпеште, председник велике европске хорске асоцијације “Европа кантат”, који је говорио о искуствима удруживања у другим европским земљама.
"Потреба за постојањем хорског савеза, који би организовао и повезао многобројна певачка друштва и хорове код нас, постоји одавно", рекла је за „Дневник“ диригент и иницијатор оснивања Савеза Тамара Адамов Петијевић.
Она је додала да су им узори за хорско повезивање били савези који су постојали код нас у прошлим временима, пре Другог светског рата, али и бројне хорске асоцијације које постоје у готово свим европским земљама.
"У прошлости смо имали врло успешан и плодан Јужнословенски певачки савез, који се првобитно звао Савез српских певачких друштава, основан и деловао у Сомбору. То је један од разлога зашто се Савез поново оснива баш у овом граду, у ком ће бити његов административни центар. Други разлог јесте значајна логистичка и финансијска подршка, коју је овој идеји дао члан Градског већа за културу Немања Сарач. Савез је од сомборске Градске управе за културу добио простор за рад са потребном опремом, као и финансијску подршку за одржавање оснивачке скупштине", казала је Адамов Петијевић.
Према њеним речима, пред овим Савезом бројни су задаци. Након евидентирања хорова и певача у Србији, потребно их је повезати и омогућити интензивнију и квалитетнију међусобну комуникацију ради размене искустава, информација и нотног материјала, што се односи и на српске хорове изван матице. Стално усавршавање чланова, посебно диригената један је од задатака Савеза, а годишња обавеза организовање најмање једног семинара за диригенте и фестивала хорова.
"Својим деловањем и бројношћу чланства Савез треба да скрене што већу пажњу јавности и грађанства, као и актуелне политичке власти и ресорних министарстава на важност веће заступљености музичког образовања и заједничког - хорског музицирања на свим нивоима школства у Србији", истакла је Тамара Адамов Петијевић. Она додаје да поред тога треба побољшати забрињавајуће лоше стање опште музичке културе у нашем друштву мотивацијом за оснивањем нових и обнављањем старих певачких друштава, подизањем свести о њиховом значају у ширем друштвеном контексту и сталним апелом за пружање веће материјалне и сваке друге подршке за хорско музицирање.
На оснивачком скупу Савеза могла су се чути предавања реномираних диригената и музиколога као што су др Даница Петровић и др Драгана Јовановић из Београда, др Милоје Николић из Крагујевца, мр Вера Царина из Панчева мр Тамара Адамов Петијевић из Новог Сада, ђакон Михајло Лазаревић из Котора и Стефан Мојсиловић из Сарајева.
Стопама успешних предака
Савез српских певачких друштава основан је 1912. године у Сомбору, а два године касније одржан је у том граду први велики скуп уз учешће 32 певачка друштва, односно 1.000 певача. Последњи сусрет под називом "Певачки слет" или "Хорска утакмица", организован је 1937. године на ком је наступило 33 хора, са 1.551 певачем. Почетком Другог светског рата Савез је престао да делује.Имао је значајну и богату нотну издавачку делатност, тако да, кажу, се и данас по разним сачуваним хорским архивама, на пожутелим примерцима нота композитора који су стварали између два светска рата, може видети ознака Савеза као издавача. Златна лира која се чува у Музеју Града Новог Сада и која је припадала новосадском "Женском музичком удружењу " признање је с такмичења које је организовао Јужнословенски певачки савез.
З. Милосављевић