Osnovan Srpski horski savez
SOMBOR: Grad Sombor ovog vikenda bio je epicentar horske muzike i ponovo postao sedište Saveza srpskih horova, kao što je to bio pre 105 godina. Na inicijativu dirigenta Tamare Adamov Petijević, u tom gradu održana osnivačka Skupština Srpskog horskog saveza u prisustvu oko 60 dirigenata iz svih regiona Srbije, ali i iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Osnivačkoj skupštini prisustvovao je i Gabor Mocar iz Budimpešte, predsednik velike evropske horske asocijacije “Evropa kantat”, koji je govorio o iskustvima udruživanja u drugim evropskim zemljama.
"Potreba za postojanjem horskog saveza, koji bi organizovao i povezao mnogobrojna pevačka društva i horove kod nas, postoji odavno", rekla je za „Dnevnik“ dirigent i inicijator osnivanja Saveza Tamara Adamov Petijević.
Ona je dodala da su im uzori za horsko povezivanje bili savezi koji su postojali kod nas u prošlim vremenima, pre Drugog svetskog rata, ali i brojne horske asocijacije koje postoje u gotovo svim evropskim zemljama.
"U prošlosti smo imali vrlo uspešan i plodan Južnoslovenski pevački savez, koji se prvobitno zvao Savez srpskih pevačkih društava, osnovan i delovao u Somboru. To je jedan od razloga zašto se Savez ponovo osniva baš u ovom gradu, u kom će biti njegov administrativni centar. Drugi razlog jeste značajna logistička i finansijska podrška, koju je ovoj ideji dao član Gradskog veća za kulturu Nemanja Sarač. Savez je od somborske Gradske uprave za kulturu dobio prostor za rad sa potrebnom opremom, kao i finansijsku podršku za održavanje osnivačke skupštine", kazala je Adamov Petijević.
Prema njenim rečima, pred ovim Savezom brojni su zadaci. Nakon evidentiranja horova i pevača u Srbiji, potrebno ih je povezati i omogućiti intenzivniju i kvalitetniju međusobnu komunikaciju radi razmene iskustava, informacija i notnog materijala, što se odnosi i na srpske horove izvan matice. Stalno usavršavanje članova, posebno dirigenata jedan je od zadataka Saveza, a godišnja obaveza organizovanje najmanje jednog seminara za dirigente i festivala horova.
"Svojim delovanjem i brojnošću članstva Savez treba da skrene što veću pažnju javnosti i građanstva, kao i aktuelne političke vlasti i resornih ministarstava na važnost veće zastupljenosti muzičkog obrazovanja i zajedničkog - horskog muziciranja na svim nivoima školstva u Srbiji", istakla je Tamara Adamov Petijević. Ona dodaje da pored toga treba poboljšati zabrinjavajuće loše stanje opšte muzičke kulture u našem društvu motivacijom za osnivanjem novih i obnavljanjem starih pevačkih društava, podizanjem svesti o njihovom značaju u širem društvenom kontekstu i stalnim apelom za pružanje veće materijalne i svake druge podrške za horsko muziciranje.
Na osnivačkom skupu Saveza mogla su se čuti predavanja renomiranih dirigenata i muzikologa kao što su dr Danica Petrović i dr Dragana Jovanović iz Beograda, dr Miloje Nikolić iz Kragujevca, mr Vera Carina iz Pančeva mr Tamara Adamov Petijević iz Novog Sada, đakon Mihajlo Lazarević iz Kotora i Stefan Mojsilović iz Sarajeva.
Stopama uspešnih predaka
Savez srpskih pevačkih društava osnovan je 1912. godine u Somboru, a dva godine kasnije održan je u tom gradu prvi veliki skup uz učešće 32 pevačka društva, odnosno 1.000 pevača. Poslednji susret pod nazivom "Pevački slet" ili "Horska utakmica", organizovan je 1937. godine na kom je nastupilo 33 hora, sa 1.551 pevačem. Početkom Drugog svetskog rata Savez je prestao da deluje.Imao je značajnu i bogatu notnu izdavačku delatnost, tako da, kažu, se i danas po raznim sačuvanim horskim arhivama, na požutelim primercima nota kompozitora koji su stvarali između dva svetska rata, može videti oznaka Saveza kao izdavača. Zlatna lira koja se čuva u Muzeju Grada Novog Sada i koja je pripadala novosadskom "Ženskom muzičkom udruženju " priznanje je s takmičenja koje je organizovao Južnoslovenski pevački savez.
Z. Milosavljević