Језикоманија: Изолација слова Ј?
Враћам се на стару тему и недоумицу јер, дефинитивно, она људима није баш сасвим јасна. На једном веб сајту, који се бави језичким питањима, један посетилац је поставио питање о придевима који се завршавају на -ОНИ.
Каже се ИЗОЛАЦИЈА, а како гласи придев изведен из те именице? ИЗОЛАЦИОНИ или ИЗОЛАЦИЈОНИ? Слично је и са именицом ИНФОРМАЦИЈА. Да ли иде ИНФОРМАЦИЈОНИ или ИНФОРМАЦИОНИ?
Између И и О се не пише Ј: БИО, РАДИО, КУПИО, МИЛИОН, ФИОКА, ... Наравно да имамо и изузетке: СУДИЈОМ, ЗМИЈОМ, СТАРИЈОМ, ВИЈОРИТИ СЕ...
Између И и самогласника А, Е, И, У - изузев О - пише се Ј! Тако кажемо: Са РАДИЈА; Уметник нам је показао све своје СТУДИЈЕ; Ишли смо према СТУДИЈУ; Ти СЦЕНАРИЈИ су били одлични... Изузетак су сложене речи као: ИАКО, АРХИЕПИСКОП, ПРИУЧЕН, ПРИАЊАТИ...
Ако И долази после неког другог самогласника, између њих се не пише Ј: НАИМЕ, КАИШ, ЛАИК, НЕИМАР, ОИВИЧИТИ, СТОИК...
А за дезерт – изузеци: ИЗДАЈА – ИЗДАЈИЦА, ДОЈИЉА – ДОЈИТИ...
Оно што највише забрињава јесте да претрагом на Гуглу (ГООГЛЕ - светски познатом интернет претраживачу), може да се види да се користи и та неправилна реч - ИЗОЛАЦИЈОНИ!
Истакла бих још један пример (пошто сам се у просветарској пракси уверила да ту многи греше. Заменица КОЈИ се тако и пише (никако КОИ!). За разлику од речи БИО која се пише без слова Ј.
Иако је Вук Стефановић Караџић имао доста муке с гласом Ј, он има место у нашем језику - само треба бити пажљив с њим!
Наташа Мирковић