Одржавање система за одводњавање важно за пољопривреду
НОВИ САД, БЕОГРАД: Потпредседник Скупштине АП Војводине Дамир Зобеница учествовао је на радном састанку на тему „Ревитализација Дунавске регије кроз чишћење канала и развој локалног туризма уз помоћ фондова ЕУ“, у организацији Дунавског центра за компетенцију у Београду и немачког Бундестага.
Он је захвалио посланици Бундестага Ирис Еберл на доласку и учећу у организацији овог састанка, као и на томе што је била прва посланица Бундестага која је посетила Скупштину АП Војводине прошле године.
У уводном излагању он је истакао значај система канала за одводњавање и регулацију количине воде на плодној земљи која се користи за најзначајнију привредну грану у покрајини, пољопривреду.
Загађење Великог бачког канала је питање од националног значаја, а Покрајинска влада, са својим секретаријатима, активно учествује у свим фазама решавања проблема његовог загађења, рекао је Зобеница.
Више од 600 километара канала у Војводини пловно је и погодно за наутички туризам, а годинама уназад ЈВП Воде Војводине организује рекреативну регату, у жељи да промовише пловне потенцијале Војводине, пловидбу и наутички туризам, поручио је Зобеница.
Осим овога, канали Хидросистема су одлично место и за риболовни туризам, док се у сарадњи са Покрајинским заводом за заштиту споменика културе и регионалним заводима идентификују хидрообјекти који представљају културну и индустријску баштину Војводине, рекао је он.
Зобеница је додао да је током изградње преводнице Бездан на Великом Бачком каналу први пут било примењено подводно бетонирање, те да иданас, 160 година касније, представља један од вреднијих објеката индустријске баштине, саопштено је из Скупштина Војводине.
Учесницима се обратила и посланица Бундестага Ирис Ебел која сматра да Европска унија неће бити комплетна све док јој се не прикључе и земље Западног Балкана.
На састанку су учествовали и покрајински секретар за привреду и туризам Иван Ђоковић, представници Министарства пољопривреде и заштите животне средине, Канцеларије за европске интеграције, Пољопривредног факултета Универзитета у Новом Саду, Дунавског центра за компетенцију и Туристичког савеза Србије.