О трошку Буџетског фонда у иностранству лечено 55 деце
БЕОГРАД: О трошку Буџетског фонда до сада је лечено 55 деце у иностранству и послато 118 узорака на испитивање и успостављање дијагнозе, рекао је министар здравља Златибор Лончар.
Он је навео да је од 2010. године до 2014. године за лечење деце у иностранству укупно потрошено 13,230 милиона евра, а да је од 2014. до 2017. године у исте сврхе потрошено 34 милиона евра - средства РФЗО, Буџетски фонд и средства намењена за лечење оболелих од ретких болести.
Усвојен је Зојин закон након којег је 691 узорак послат на генетско или метаболичко испитивање, захваљујући коме је 700 малишана добило дијагнозу на време, рекао је Лончар.
Захваљујући раду Фонда, како каже, у Србију долазе лекари из иностранства који осим што лече болесну децу, едукују и српске лекаре.
Председник Надзорног одбора Буџетског фонда Веран Матић каже да фонд у овом тренутку располаже са 246 милиона динара.
Буџетски фонд од када постоји надзорни одбор није добио ниједну жалбу од оних који су се јављали и тражили помоћ, рекао је Матић и додао да Фонд функционише нормално и да више од 40 лекара у разлицитим комисијама одлучује о захтевима за лечење деце у иностранству.
У овом тренутку се одлучује о два захтева за слање деце на лечење у иностранство и пет захтева за слање узорака. Планиран је у јуну долазак ортопеда из Русије за лечење пацијената са сложеном ортопедском патологијом у Универзитетској дечјој клиници.
Матић каже да инститиције у којима се лече деца враћају новац који није утрошен, те да се сваки потрошени динар или евро строго контролише.
Најчешћа оболења због којих су деца одлазила у иностранство на лечење су неуролошке болести, болести локо-моторног система, хемато-онколошка обољења, стечена обољења очију.
За лечење оболелих од ретких болести у буџету за 2017. годину планирана су средства од 1,1 милијарду динара.
Ретке болести су у буџету тек од 2012. године, када је издвојено 130 милиона динара, 2013. године је била обезбеђена иста сума, 2014. године 260 милиона, 2015. године 335 милиона, а 2016. године 600 милиона.
Дакле, до 2012. године оболели од ретких болести у Србији нису били уопште препознати од система, па су били приморани на разне акције у јавности како би скренули пажњу на проблеме с којима се сусрећу.