Ако Макрон победи, ЕУ би могла формирати своју војску
ПАРИЗ: Француска би могла бити водећа сила у успостављању европских војних снага, уколико, према очекивањима, Емануел Макрон победи у другом кругу председничких избора, наводи се у данас објављеном извештају организације "Пријатељи Европе".
Стручњаци и аналитичари ове угледне организације истраживали су опције развоја безбедносног и одбрамбеног сектора у Француској, који ће имати кључни утицај на будућност Европске уније и Европе у целини.
"Француска је данас најважнија за одбрану Европе. Након изласка Велике Британије, она ће бити једина нуклеарна сила у ЕУ и једина стална чланица Савета безбедности Уједињених нација. Правац који Француска одабере обликоваће перспективу целе Уније у наредним годинама", наводи се у студији.
Наглашава се и улога француских војних снага током prеthodnih деценије, посебно у операцијама у Босни и Херцеговини и на Косову, те истиче да ће у будућности она постати и много важнија, упркос чињеници да је њен утицај у ЕУ у паду у односу на Немачку, због економске стагнације Француске и успона Берлина.
"Али, Француска је војно ангажована у свету више него иједна друга чланица ЕУ", наведено је у извештају, који преноси Фена.
Након низа терористичких напада у Паризу 2015. године главно питање безбедности у Француској постала је борба против тероризма. Циници из САД су закључили да је то одговор Француској која се противила војној акцији у Ираку 2003. године, каже се у документу.
Грађани очекују јачање унутрашње безбедности, али стручњаци упозоравају да се ни битка на међународном плану не сме запоставити, сматрају експерти организације "Пријатељи Европе", анализирајући и могућности и правце јачања француске војне моћи.
Данас је Париз неизоставан партнер САД у војним акцијама у Африци и на Блиском истоку али, како наводи студија, темељ за француску одлуку о томе којим правцем ће кренути биће "четири јахача апокалипсе": Трамп, Брегзит, Путин и Исламска дрзава, а у мањој мери Турска.
"Будући председник Француске ће се морати суочити са неизвесностима на глобалном плану и дугорочним ризицима. Стога постоје четири могућа сценарија од којих сваки носи своје мане и позитивне стране", наведено је у извештају.
Први сценарио би од Француске направио "усамљеног вука" који би развијао свој систем одбране и фокусирао се на своје границе и безбедност, неовисно од међународних партнера. Уколико би победила Марин ле Пен, ово је највероватнији сценарио.
Међутим, ако Макрон победи, Француска би могла бити лидер у формирању европских безбедносних снага, фактички - војске која би се ангажовала тамо где НАТО није спреман.
Била би то стална војна структура која би захтевала заједничко финансирање. Друге могуће опције су билатерално повезивање Француске са појединим чланицама, Немачком, Италијом, Шпанијом или Пољском, те јачање "европског крила" НАТО-а.
Упркос томе што ће бити важан и исход парламентарних избора у јуну, одлука о будућности ће зависити понајвише од новог шефа Јелисејске палате.
Многи, наводи се у студији, још нису свесни колико ће правац који Француска одабере у погледу одбране имати последица не само по њене грађане, него и по целу Европу.