Кукан: Србија је део Европе
БРИСЕЛ: Србија је део Европе и требало би да буде снажно усидрена у ЕУ, поручио је посланик Европског парламента Едвард Кукан.
Кукан у разговору за портал Еуропеан Western Балканс каже да ће уласком Србије у ЕУ бити испуњена њена стратешка орјентација, те истиче да Србија треба да настави да показује да је приступање ЕУ циљ државе, док игра позитивну улогу у региону.
"Бити у клубу је увек боље, зато што можете да учествујете у процесу одлучивања. Бити изван ЕУ значи да можете само да посматрате последице одлука континента, а немате глас у њима", рекао је Кукан и додао да је за њега избор јасан и да се нада да исто важи и за Србију.
Упитан како види могућност за европско проширење, 60 година од Римског уговора, Кукан каже да је проширење ЕУ процес који је у току, што се може видети по конкретном напретку Црне Горе, Србије и БиХ у европским интеграцијама прошле године.
Примећује и да је штета што лидери Западног Балкана нису били позвани на прославу у Риму, јер би то био добар и охрабрујући сигнал.
Кукан каже и да је европско проширење и даље велики део заједничког пројекта и да је подршка за то истакнута и у Римској декларацији, што је имало ођека и на конгресу Европске народне партије на Малти.
"То говори о суштини европске перспективе Западног Балкана, од праве посвећености процесу реформи и напретка, до тога да је ЕУ спремна да прими нове чланове", рекао је Кукан.
Говорећи о стању демократије на Западном Балкану, Кукан је рекао да смо сведоци забрињавајућег тренда у целом региону, посебно у односу на редовно функционисање парламентарне демократије и појединих државних институција.
"Регионални тренд је контрапродуктиван за демократски развој у државама које су на европском прагу", рекао је Кукан, наводећи да се Македонија и Албанија суочавају са озбиљним политичким кризама, а Црна Гора и Косово са парламентарним бојкотом.
Кукан каже и да ЕУ озбиљно схвата забринутост цивилног сектора због стања слободе у медијима и људских права у држави, истичући да је поштовање владавине права и основних слобода предуслов било које модерне и демократске европске државе без чега нема чланства у ЕУ.
Он наводи да организације цивилног друштва нису непријатељи државе и да нису опозиција влади, већ да одражавају повратне информације друштва о стању ствари, те да зато државне институције треба да сарађују са њима и слушају њихове бриге.