clear sky
-2°C
24.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Никад више деце у програмима Свратишта

17.04.2017. 12:58 13:01
Пише:
Фото: Tanjug/RADE PRELIC

БЕОГРАД: Тачан број деце која живе или раде на улицама главног града се не зна, ранија истраживања говоре да их је око 2.000, а подаци из Свратишта за децу улице у Београду показују да у њихова два објекта месечно дође више од 250 дечака и девојчица.

Према речима координаторке програма "Деца улице" у Свратишту Мине Лукић за десет година, колико Свратиште постоји, никада није било више деце у њиховим програмима, што говори да је потреба за услугама тог типа све већа.

Свратиште је међутим, како истиче, у никад горој финансијској ситуацији.

"Стално се на мишиће трудимо да Свратиште опстане као услуга, која је сада већ лиценцирана и препозната Законом о социјалној заштити. Али увек наилазимо на финансијске проблеме", казала је Лукић у изјави за Танјуг и додала да се нада решењу.

Лукић је навела и да у јануару 2018. године престаје пројектно финансирање Свратишта, због чега им је стало да се до краја године нађе решење за његов опстанак.

Поводом Међународног дана деце која су укључења у живот или рад на улици, Свратиште је 12. априла организовало дискусију са донаторима како би указали на тај проблем.

Лукић је навела и да у јануару 2018. године престаје пројектно финансирање Свратишта, због чега им је стало да се до краја године нађе решење за његов опстанак.

Већ деценију, додаје, боре се да Свратиште постане део система града Беоргада, са којим сарадња већ постоји.

Лукић, свесна буџетских органичења, каже и да град не би морао да финансира Свартиште у пуном капацитету, али да би им итекако значило да град "стан е" иза њих, да буду део система, због донатора који би се онда и лакше одлучивали да помогну.

Свратиште је за децу која која живе или раде на улици, а имају између пет и 15 година, понекад једино место на које могу да дођу, поједу нешто, обаве личну хигијену, ураде домаћи задатак...

"Деца добијају у Свратишту те базичне услуге, као и помоћ око регулисања грађанско правног статуса, личне документације, а пуну пажњу посвећујемо управо том делу интеграције - одласцима у позоришта или неким заједничким активностима са ђацима из школа", истиче Лукић.

Напомиње да не постоји прецизан број деце која су укључена у живот или рад на улици и да је то тешко дефинисати, али да нека ранија истраживања говоре о бројци од око 2.000 деце.

Кад је реч о самом Свратишту за децу улице у Беоргаду, који има објекте на две локације у граду, на Звездари и Новом Београду, месечно у њих дође више од 250 дечака и девојчица.

"Незахвално је говорити о томе, зато што је потребно спровести озбиљно истраживање да би се дошло до резултата", каже саговорница Танјуга.

Кад је реч о самом Свратишту за децу улице у Беоргаду, који има објекте на две локације у граду, на Звездари и Новом Београду, месечно у њих дође више од 250 дечака и девојчица.

Они, ипак, не могу да преноће ни у једном објекту, а ноћне смене које су раније постојале у згради у Крфској улици, су укинуте, делом због тешке финансијске ситуације, а делом "због неких других околности", објаснила је Лукић.

Стручни тим Свратишта за децу чине социјална радница, тим специјалних педагога, медицинска сестра, психолог, правник и тим теренских радника.

Лукић указује и да постоји добро развијен програм теренског рада, старији од самих свратишта, који омогућава да се дође до деце где год она била.

"Обилазимо раскрснице или платое испред тржних центара где деца раде, одлазимо у насеља у којима живе, тако да дошежемо до корисника тако што обилазимо места где проводе време, али, с друге стране, деца међу собом деле информацију да постоји свратиште и шта ту може да се ради", навела је Лукић.

Одређени број деце долазе у Свратиште управо и тако тако што чују од другара и другарица, казала је Лукић.

Пише:
Пошаљите коментар