Дневник сазнаје: У КЦВ још троје пацијената добило нове органе
У Клиничком центру Војводине у петак и у ноћи између четвртка и петка урађене су три трансплантације, а тиме је у овој установи за седам дана урађено је девет трансплантација.
Како сазнајемо од највећег стручњака за трансплантацију јетре у Србији професора др Зорана Милошевића из Клинике за абдоминалну хирургију Клиничког центра Војводине, ово је најбоља недеља у историји трансплантационог програма код нас.
“Имали смо два донора и урадили смо једну трансплантацију јетре и две трансплантације бубрега. Сви пацијенти који су добили органе су догогодишњи болесници, дуго су на листама и за њих је ово било једино решење. На Клиници сада лежи укупно троје пацијената којима су трансплантиране јетре и њих седморо који су добили бубреге, што никада до сада нисмо имали“, казао нам је др Милошевић и додао како је један од бубрега, добијених од донора, отишао у Београд, где је такође урађена трансплантација.
Према његовим речима, у првих неколико месеци ове године у Србији је било свега два или три донора, а сада је ситуација драстично другачија.
“Само у Клиничком центру Војводине смо за седам дана имали пет пет потенцијалних донора, од чега је добијена сгласност за четири, а у једном случају није било сагласности. И у Београду су такође у протеклих седам дана имали више донора и урађене су трансплантације. Ово је најбоља недеља у историји трансплантационог програма“, испричао нам је др Милошевић који је однедавно и специјални саветник министра здравља др Златибора Лончара, управо за ову област.
Подсећамо, пре недељу дана у Новом Саду у року од 24 сата урађено је шест трансплантација. Тада су у једној ноћи, између четвртка и петка, урађене две трансплатације јетре, обе је урадио др Милошевић, који каже како је и то јединствен случај да један тим у једној ноћи уради две трансплатације. Прошлог петка су истовремено у четири операционе сале Ургентног центра КЦВ урађене четири трансплатације, што је такође јединствен случај.
У Клиничком центру Војводине више од 30 година раде се трансплантације бубрега, а по броју урађених трансплантација јетре управо највећа покрајинска болница има највише урађених процедура и најбоље резултате. Планира се почетак програма трансплантација рожњаче, као и панкреаса.
Захваљујући сагласности породица, у претодних седам дана рађене су и трансплантације рожњача, али не у Новом Саду, где се ова интервенција још не изводи, него су послате за Београд, који изводи ову процедуру.
Љ. Петровић
Фото: Дневник/Б. Лучић