Роми и даље веома дискриминисани
БЕОГРАД: Роми и Ромкиње су и даље најугроженија мањинска група у Србији, а резултати који су до сада постигнути на унапређењу њиховог положаја још увек нису отклонили неке од основних препрека за укључење у све друштвене токове, саопштено је данас из Комитета за људска права.
Комитет је честитао Међународни дан Рома и навео да је у својим Закључним разматрањима у марту ове године поново изразио забринутост због тога што се упркос напорима које држава улаже у решавање проблема, Роми и даље сусрећу са широко распрострањеном дискриминацијом и искљученошћу, високом стопом незапослености, присилним исељењима и сегрегацијом у образовању и становању.
"Међународни дан Рома наши суграђани ромске националности, становници неформалног насеља у Чукаричкој шуми, и ове године дочекују у насељу у коме су услови живота испод људског достојанства, у насељу које је ограђено баријерама које отежавају приступ насељу", наводе из Комитета.
Контејнерска насеља која су формирана као привремено решење за расељене из неформалних насеља, на истом су месту већ годинама.
Преко 50 одсто ромских девојчица удаје се пре 18 године, а проблем дечјих, раних и принудних бракова готово искључиво се везује за ромску заједницу.
Многи и даље не поседују сва важећа лична документа и немају приступ основним правима, не постоји ни делотворан систем бесплатне правне помоћи, а за многе Роме и Ромкиње то је један од основних предуслова за приступ правима.
Према годишњем извештају Поверенице за заштиту равноправности у укупном броју притужби због дискриминације на основу националне припадности и етничког порекла, више од 40 одсто се односи на дискриминацију Рома, док прецизни подаци о размерама незапослености чак и не постоје.