Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Хепатитис Ц коси сексуалне раднице

03.04.2017. 10:16 10:27
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

НОВИ САД: Рађање деце коју остављају у сиротиштима, зараженост хепатитисом и сифилисом, зависност од наркотика, живот без докумената, здравствене књижице и могућности лечења, уз сталне опасности од батина и злостављања, свакодневица је женама које често и од детињства раде на улици и баве се најстаријим занатом.

У хероинску зависност беже, како саме кажу, не би ли лакше поднеле све оно што им посао доноси.

Иако има свега 22 године, девојка с којом смо причали каже да је на улици већ девет година.

"У посао ме је увела другарица, која је већ радила на Каћкој петљи. Нисам имала од чега да живим и зато сам почела овим да се бавим. Некада имам проблеме с неким муштеријама, а имам и сталне клијенте. Књижицу немам и не идем код лекара. Знам да немам ХИВ, али имам оно друго, онај хепатитис", прича ова млада девојка, коју ћемо ми звати Анкица.

И она, као и друге њене колегинице, не могу да иду код гинеколога, и то зато што ни у приватним ординацијама неће да их приме, када чују да су у питању сексуалне раднице, каже Небојша Ђурасовић председник Удружења “Превент”, које води једино свратиште у нашој земљи за ове жене.

"Желимо да им здравље и понашање учинимо што бољим, а не да их мењамо. Оне код нас добију кондоме, могу да се истуширају, оперу косу, оперу веш. До половине 2014. имали смо мобилну медицинску јединицу са гинеколошким столом и једном месечно су гинеколог и медицинска сестра обављали прегледе на терену. Било је покушаја да организујемо прегледе у институцијама, али због стигме и дискриминације нисмо успели. Ни у државним, ни у приватним ординацијама", прича Ђурасовић.

Неке од ових жена су раније често намерно остајале у другом стању и рађале децу, јер нису ишле у затвор док су трудне. Како каже, и девојка с којом смо причали је, радећи на штајги, остајала трудна и родила је шесторо деце, коју је оставила у установама.

Наша саговорница Анкица каже како не иде “на посао” када је болесна и не осећа се добро. Питање је и шта она и њене колегинице процењују као стање због којег неће изаћи на улицу, јер Ђурасовић наводи да имају и случајеве када жена директно након порођаја иде на Каћку петљу, где им је “зона рада”.

"Имали смо такве најекстремније примере да жена право с порођаја дође на Петљу, као и да труднице раде до порођаја и по киши и по снегу, по свим временским условима", наводи он.

Психолог Јелена Пешић је домаћица у свратишту и њено искуство и пракса кажу да су све ове девојке неповерљиве, жртве насиља и често зависне од дрога.
"Није им драго што раде тај посао и ниједна га не ради с уживањем. Кажу да узимају хероин како би лакше поднеле Петљу", испричала је Пешић.
 

Иако наша саговорница Анкица сматра да не трпи злостављање, реалност је другачија. Ђурасовић каже да су оне навикле на злостављање и сматрају га безмало делом посла.

"Макрои су им уједно и мужеви, партнери, момци. Најчешће је у питању спрега дроге и сексуалног рада, те оне раде за дрогу и тако их плаћају. Било је и смрти због предозирања, убиство пре годину дана и свирепо убиство пре неколико година када је једна девојка избодена на Каћкој петљи. Њих 40 одсто је изјавило да трпи насиље, али оне то схватају као део посла. Насиље трпе и од клијената и од полиције и то је затворени круг из којег тешко излазе. На њима се искаљују људи који у друштву делују безазлено", прича Небојша Ђурасовић.

Оно што “Превент” успева јесте да у сарадњи с Институтом за јавно здравље Војводине организује тестирање на ХИВ и хепатитис Ц.

"Око 30 одсто сексуалних радница има хепатитис Ц, а знамо да је само један мушкарац имао ХИВ. Полно преносиве болести нису толико заступљене колико се очекује, а доминирају хламидија, кондиломи и хепатитис Б због аналних односа. Има и сифилиса", каже Ђурасовић и напомиње да у свратиште “Превента” редовно долази 30 до 40 девојака.

Љубица Петровић

Фото: Дневник/Радивој Хаџић

 

 

Пише:
Пошаљите коментар