Годишњица папиног понтификата, чиме је шокирао јавност?
да скреће пажњу јавности причама које се не ретко не тичу вере.
Папа Фрања, који је на месту поглавара заменио Бенедикта ЏВИ, који је одлучио да се повуче, од првог дана је привлачио пажну јавности, увек опуштен, директан и откачен, иако нису сви из црквених редова били одушевљени тиме, преноси Ројтерс.
Један од разлога је и што је показао флексибилнији и либералнији приступ према онима које црква, част изузецима, вековина системски игнорише, одбацује или осуђује.
Хомосексуалци, побачај, друштвене мреже, секс - ни једна тема није била табу за папу Фрању у последње четири године.
У децембру 2015, например, папа Фрања се нашалио пред хиљадама младих, које је примио у Ватикану, рекавши им да пева "као магарац".
"Волим песму", али "када бих морао пјевати, пјевао бих као магарац".
""Не знам да певам", рекао је и додаму да му је љубав према музици усадила мајка са којом је сваке суботе послеподне слушао оперу на радију.
Одговарајући на питање шта је у дечачкој доби хтео бити кад одрасте, 79-годишњи папа Фрања је признао да је хтео бити месар.
У децембру прошле године, папа је ослободио шпанског свешеника затвореног због објаве поверљивих докумената новинарима у афери познатој као Ватиликс.
Монсињора Ангела Валлејо Балда, који је водио Комисију о финансијама Ватикана, а украо и новинарима предао поверљиве документе, у јулу је Ватикан осудио на 18 месеци затвора.
Међу другим оптуженима у процесу "Ватиликс" двојица талијанских истраживачких новинара су ослобођени, а једној саветници је кажњена условно.
Папа Фрањо молио се у јулу испред најважније пољске свете иконе, Црне Госпе од Јасне Горе, и рекао на миси, на отвореном пред десетинама хиљада окупљених верника, да захваљује Пољацима што су задржали веру у тешким временима.
Кад је благосливљао олтар на почетку мисе, спотакнуо се на степеници.
Папа Фрањо је у новембру прошле године свим католичким свештеницима дао моћ "опраштања греха абортуса".
"Желим поново јасно и непоколебљиво да нагласим да је абортус тешки грех, пошто се тим чином окончава невини живот. Ипак, морам да нагласим да не постоји грех који Божја милост не може досегнути и испрати, када наиђе на срце које се истински каје те које је спремно на мирење с Оцем", рекао је.
Рекао је да је новинарство које се темељи на гласинама облик тероризма.
"Новинарство које се темељи на гласинама и трачевима је облик тероризма, а медији који стварају стереотипе о целим популацијама људи и учествују у стварању вести којима се јача страх од миграната делују деструктивно, казао је у септембру папа Фрања.
Он је казао да је ширење гласина облик тероризма, начин на који можете убити особу својим језиком.
"Ово највише важи за новинаре, јер њихов глас може допрети до великог броја људи. То је једно моћно оружје", навео је оглавар свих католика.
Једна од његових шокантнијих изјава је и она изречена у октобру 2016, када је новинарима у авиону рекао да је Исусу "геј довољно океј".
"Када особа која је хомосексуалац дође пред Исуса, Исус сигурно неће рећи 'одлази јер си хомосексуалац'", рекао је Фрања по повратку из Азербејџана.
Папа је причао са оснивачем Фејсбука, иако сам нема профил на тој друштвеној мрежи.
Папа Фрања је, наиме, примио младог оснивача Фејсбука, милијардера Марка Зуцкерберга и његову супругу Присциллу Цхан и с њима разговарао о томе како помоћи најсиромашнијима, саопштено је из Свете столице.
Сво троје су разговарали о "примени комуникацијских технологија ради смањења сиромаштва, подстицања културе сусрета и преношења поруке наде, најпре најсиромашнијима", наведено је у саопштењу.
.Папа, међутим, користи Твитер и Инстаграм.
На Твитеру има десетине хиљада пратилаца, а од марта је и на Инстаграму.
Одлуку Британаца да напусте ЕУ коментарисао је у јуну прошле године речима:
"Исход британског референдума све нас позива да сачувамо и британско и европско заједничко добро".
Навео је да је народ изразио своју вољу, а да је сада на, како је рекао, нама велика одговорност да сачувамо добробит народа у Уједињеном Краљевству и добробит и суживот целог континента.
"То је оно што очекујем", поручио је.
А прави хаос папа Фрања је изазвао када је у септембру 2015. када је изненада посетио оптичара у Риму.
Инсистирао је да сам оде у продаваоницу и испроба наочаре (иако би му их наравно донели у Ватикан). Фрања је код оптичара провео сат времена, а с њим су били лични секретар, телохранитељ и неколико полицајаца".
(Танјуг)