Одоше милиони због уједа паса
за накнаду нематеријалне штете због уједа паса и мачака луталица. Лане је таквих предмета било 49, при чему се два односе на тужбе због напада мачака, док су остали покренути због уједа паса. У току је још 30 парница, а 19 је правоснажно решено.
– Тужбе због повређивања на јавним местима услед пада због оштећених тротоара су по учесталости на другом месту и таквих је лане било 25, а за њима следе оне за падове због неочишћеног снега – каже за „Дневник” општински правобранилац у Сремским Карловцима Никола Момчиловић. – Општину су те тужбе у 2016. години коштале 3,7 милиона динара, а пола милиона динара је исплаћено грађанима на основу поравнања. Успели смо да у пет предмета издејствујемо поравнање, чиме је уштеђено између 700.000 и 800.000 динара.
Момчиловић каже да је на основу општинске Одлуке о мирном решавању спорова за накнаду нематеријалне штете поравнањем из 2015. године, лане формирана комисија која се тиме бави и да је том телу остављена могућност да са странкама постигне договор о накнади штете до 100.000 динара, укључујући трошкове.
– Тешко је отети се утиску да у таквим случајевима не постоји спрега између одређених лекарских и адвокатских кругова – сматра Момчиловић, и додаје да постоје и неке нелогичности у свему, али се ту ништа не може учинити. – Настојим колико год је то могуће да смањим трошкове у таквим споровима јер они у просеку износе 100.000 динара. Једина светла тачка у свему је то што судови у последње време досуђују мање износе за накнаду нематеријалне штете. Сада тај износ буде 100.000 до 110.000 динара, а некад се исплаћивало и по 300.000.
Прошле године било је, како напомиње Момчиловић, и захтева за накнаду штете због напада паса луталица на стоку по карловачким атарима, али су то махом случајеви у којима недостаје доказни материјал.
Од почетка године пристигле су две тужбе због уједа паса луталица.
З. Милосављевић