Златићу 40 година затвора за масакр у Житишту
и осуђен је на максималну казну затвора од 40 година. Пресуда није правоснажна и на њу је могуће изјавити жалбу.
У зрењанинском Вишем суду, пре изрицања пресуде, јуче су изнете завршне речи одбране и Тужилаштва, као и окривљеног. Златић, који се придружио наводима из завршне речи свог браниоца, адвоката Мише Поповића, изјавио је да су сразмере трагедије огромне.
– Моја намера није била таква. Време не могу вратити, искрено ми је жао свих страдалих и повређених – казао је Златић.
У завршној речи заменика вишег јавног тужиоца Бранислава Татића наведено је да су у судском поступку потврђени сви налази с увиђаја и из исказа сведока, оштећених и вештака.
– Потврђено је да је испаљено 26 пројектила, потврђено је и место с којег је Златић пуцао – да је то било иза шанка, да је била рафална паљба и да је цев била окренута ка жртвама. То потврђује и налаз вештака – истакао је Татић, уз напомену да је окривљени убио пет лица, а ранио 21.
Татић је, уз констатацију да је Златић злочин починио с директним умишљајем, затражио 40 година затвора за окривљеног. Пуномоћници оштећених, као и сви оштећени, придружили су се наводима заменика тужиоца. Бранилац окривљеног адвокат Поповић најпре је у Златићево и своје име изразио саучешће породицама убијених и саосећање с повређенима. Он је покушао да оспори наводе Тужилаштва да се ради о директном умишљају, тврдећи да је у питању евентуални умишљај.
Поповић се, такође, није сложио с налазом вештака да је окривљени био у стању смањене урачунљивости, али не битно, и пожалио се да није прихваћено ново неуропсихијатријско вештачење, иако је по његовом мишљењу за то било разлога.
Пред кривичним већем Вишег суда, којем је председавала судија Дивна Татић, претходно је у три дана, 18. и 19. јануара, као и 6. фебруара, одржан главни претрес, на којем су извођени докази, саслушан исказ окривљеног, сведочења преживелих жртвава масакра и сведока, као и полицајаца који су ухапсили Златића непосредно након масакра. Своје налазе и мишљења изнели су и вештаци различитих струка. Тужилац Бранислав Татић одустао је, из разлога економичности поступка, од непосредног саслушања сведока Саше Станаревића, Бојане Ћоровић и Саше Бероње, који су сви и даље на лечењу од последица рањавања.
Један од најтежих злочина у том делу Баната, али и у Србији, Синиша Златић је починио 2. јула, у вечерњим сатима, у летњој башти житиштанског кафића „Макијато”. Окривљени је рафалном паљбом из аутоматске пушке испалио двадесет и шест метака и убио бившу супругу Дијану Златић, затим Стевана Јојића и Владимира Мијатовића из Житишта, као и Јовану Поповић из Банатског Карађорђева и Владимира Косовића из Равног Тополовца. Истовремено, ранио је чак 21 особу, од којих су многе и даље на лечењу.
Златић је злочин починио због љубоморе јер је у кафићу затекао бившу супругу Дијану Златић у друштву другог мушкарца. На терет му се стављају и два кривична дела недозвољене производње, држања, ношења и промета оружја и експлозивних материја.
Ж. Балабан