Мекалистер: Резолуција о Србији - после избора
најавио је данас председник Спољнополитичког одбора ЕП и известилац за Србију Дејвид Мекалистер.
"Европски парламент не жели да се меша у изборну кампању у Србији, и то је разлог због чега је померено изгласавање Резолуције ЕП о Србији, које је, након јуче усвојеног извештаја у спољнополитичком одбору, било планирано за заседање парламента следећег месеца", рекао је Мекалистер за Танјуг.
Мекалистер у разговору за Танјуг каже да је велики број амандмана поднетих на његов нацрт извештаја о Србији од стране свих политичких група и посланика различитих националости показатељ великог интересовања у Европском парламенту за Србију.
Он је као кључно истакао да Европски парламент подржава Србију на путу ка чланству у ЕУ.
"Желео бих да охрабрим Србију да остане на европском путу, а Владу да се концентрише на важна питања владавине права о којима се разговара у оквиру поглавља 23 и 24, као и на поглавље 35, односно даљу нормализацију односа са Косовом, што је од виталне важности", рекао је Мекалистер.
Он подсећа да се највећи број амандмана и односио на питања из области владавине права у Србији, поштовања мањинских права, као и на политику добросуседства и помирења.
"Упркос различитим погледима који се односе на политичке детаље, у ЕП постији генерално опредељење да се Србија подржи на њеном путу ка ЕУ", истакао је известилац за Србију.
Истовремено, он указује да из европског парламента са подршком стиже и порука да је остало још пуно посла да се уради.
”Приближавање ЕУ подразумева напоран посао и српске власти су тога свесне. Желео бих да охрабрим све оне полтичке снаге у земљи које се залажу за наставак реформи у областима владавине права, људских прва, борбе против корупције, модернизације индустрије. То су само неки од великих изазова пред Србијом”, поручио је известилац за Србију.
На питање Танјуга да конкретно објасни захтеве европских посланика, који су уврштени у текст извештаја о Србији, а који говоре о ”прогресивном” усклађивању спољне политике Србије са спољном политиком ЕУ, поготово када је Русија у питању, Дејвид Мекалиситер објашњава да приступање ЕУ значи усклађивање како законодавстава, тако и националне политике са ЕУ критеријумима и вредностима.
”У одређеним деловима своје споље политике, Србија није 100 процентно усклађена са ЕУ. То је јасно и Београду. Уверен сам да ће на крају ипак бити могуће да се српска политика даље усклади са ЕУ. Имамо још неколико година да радимо на томе и уверен сам да ће на крају то бити могуће”, закључује Мекалистер.
(Танјуг)