Сведок: Било је нацистичких поздрава
који слови за лидера забрањеног покрета „Национални строј“. По речима његовог оца, он није дошао из Италије, где живи, зато што ових дана очекује принову у породици.
Иначе, због неодазивања на судске позиве, још 24. септембра 2009. године одлучено је да му се суди у одсуству. Он и Недељко Пешић из Шапца се терете за изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости на поменутом скупу пре више од девет година.
Сведок-оштећени Иван Стевановић из Београда данас је пред кривичним већем којем председава судија Слободанка Гутовић, која је последња преузела тај маратонски предмет, рекао да је тог дана био на задатку као асистент сниматеља Телевизије Б-92. Говорећи о инциденту у којем је повређен комадом бетона по глави, изјавио је да у Дому Војске видео двадесетак младића и међу њима Давидовића, који се шетао у башти Дома Војске, при том се свађајући и поздрављајући нацистичким поздравом.
– Он је једини шетао, а остали су стајали – казао је тај сведок, наводећи да је због одеће у којој су били закључио да су „скинхедси“. – Колона на улици се ускомешала када су младићи из Дома Војске, стојећи на огради, подизали руку као нацистички поздрав. Летеле су каменице са свих страна, а ко је први почео, не знам.
Новосађани Данијел П. и Владан Н., сада сведоци јер је Тужилаштво одустало од њиховог кривичног гоњења, изјавили су јуче да не припадају ниједном покрету те да није било нацистичких поздрава.
Владан Н. је казао да је с другом тог 7. октобра дошао у Дом Војске на пиће и да је локал био пун. По његовим речима, сукоб је почео када су младићи у Дому раширили заставу Србије и подигли три прста. Тада су људи у колони на улици почели да вичу, бацају флаше, каменице, а у правцу Дома према застави полетела је бакља.
По изјави Данијела П., он је дошао у Дом Војске да подржи скуп „За јединствену Србију“. Певали су српске песме и подизали три прста. Из колоне је тада, како је рекао, кренула вика, полетеле су каменице, при чему је и он је био повређен.
По судској евиденцији, прва оптужница у том случају подигнута је у децембру 2008. године, а прецизирана је од Вишег тужилаштва у децембру 2013, након што је с двојицом из групе оптужених постигнут споразум о признању кривице. Након више од 20 заказаних рочишта која се нису одржала из разноразних разлога, у октобру прошле године у новосадском Вишем суду отворен је доказни поступак поводом сукоба који се збио пре десет година између две веће скупине у Новом Саду, у којем је било неколико повређених.
Првооптужени за изазивање мржње и нетрпељивости Новосађанин Горан Давидовић ни у октобру прошле године није дошао на главни претрес, тог пута због болести, али је другоокривљени Недељко Пешић (30) из Шапца сео на оптуженичку клупу, а саслушана су четворица сведока.
Давидовић и Пешић терете се да су сада далеког 7. октобра 2007. године око 17 сати на углу Београдског кеја и Дунавске улице, на скупу који су организовали Антифашистичка организација Новог Сада и Независно друштво новинара Војводине под називом „Стоп фашизму“, приликом њиховог проласка на наведеном месту изазивали националну и расну мржњу и нетрпељивост међу народима и етничким заједницама који живе у Србији, односно Војводини. Приписује им се да су се попели на ограду угоститељког објекта у саставу Дома Војске, где су били с још неким особама којима је Министарство унутрашњих послова забранило окупљање истог дана, да би затим нацистички салутирали, подижући десну руку с испруженом шаком у правцу окупљених учесника антифашистичког скупа. На тај начин испровоцирали су прво вербални сукоб учесника скупа и лица окупљених у Дому Војске, а потом и физичким тако да су учесници јавног скупа у правцу Дома војске бацили неколико флаша те је након тога дошло до туче између те две скупине и угрожавања сигурности учесника у колони пријављеног скупа. Том приликом су четири особе задобиле лаке телесне повреде у виду расекотина по глави, чиме су извршили кривично дело изазивања националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
Оптужени Пешић је лане у октобру на питање свог браниоца изјавио да у време инкриминисаног догађаја па до тог дана није био припадник ниједне организације, укључујући и партијске, а да се на месту догађаја на мети оптужнице затекао случајно, на пропутовању од Шапца до Куле.
На наредном рочишту, 8. маја, у наставку доказног поступка, биће емитован снимак инцидента од пре деценију. После тога ће се одлучити о предлогу бранилаца двојице оптужених да се као сведоци саслушају 15 припадника Жандермерије који су тог дана обезбеђивали простор код Дома Војске у Новом Саду.
М. Вујачић