Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Svedok: Bilo je nacističkih pozdrava

27.02.2017. 21:33 13:52
Piše:

koji slovi za lidera zabranjenog pokreta „Nacionalni stroj“. Po rečima njegovog oca, on nije došao iz Italije, gde živi, zato što ovih dana očekuje prinovu u porodici.

Inače, zbog neodazivanja na sudske pozive, još 24. septembra 2009. godine odlučeno je da mu se sudi u odsustvu. On i Nedeljko Pešić iz Šapca se terete za izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti na pomenutom skupu pre više od devet godina.

Svedok-oštećeni Ivan Stevanović iz Beograda danas je pred krivičnim većem kojem predsedava sudija Slobodanka Gutović, koja je poslednja preuzela taj maratonski predmet, rekao da je tog dana bio na zadatku kao asistent snimatelja Televizije B-92. Govoreći o incidentu u kojem je povređen komadom betona po glavi, izjavio je da u Domu Vojske video dvadesetak mladića i među njima Davidovića, koji se šetao u bašti Doma Vojske, pri tom se svađajući i pozdravljajući nacističkim pozdravom.

– On je jedini šetao, a ostali su stajali – kazao je taj svedok, navodeći da je zbog odeće u kojoj su bili zaključio da su „skinhedsi“. – Kolona na ulici se uskomešala kada su mladići iz Doma Vojske, stojeći na ogradi, podizali ruku kao nacistički pozdrav. Letele su kamenice sa svih strana, a ko je prvi počeo, ne znam.

Novosađani Danijel P. i Vladan N., sada svedoci jer je Tužilaštvo odustalo od njihovog krivičnog gonjenja, izjavili su juče da ne pripadaju nijednom pokretu te da nije bilo nacističkih pozdrava.

Vladan N. je kazao da je s drugom tog 7. oktobra došao u Dom Vojske na piće i da je lokal bio pun. Po njegovim rečima, sukob je počeo kada su mladići u Domu raširili zastavu Srbije i podigli tri prsta. Tada su ljudi u koloni na ulici počeli da viču, bacaju flaše, kamenice, a u pravcu Doma prema zastavi poletela je baklja.

Po izjavi Danijela P., on je došao u Dom Vojske da podrži skup „Za jedinstvenu Srbiju“. Pevali su srpske pesme i podizali tri prsta. Iz kolone je tada, kako je rekao, krenula vika, poletele su kamenice, pri čemu je i on je bio povređen.

Po sudskoj evidenciji, prva optužnica u tom slučaju podignuta je u decembru 2008. godine, a precizirana je od Višeg tužilaštva u decembru 2013, nakon što je s dvojicom iz grupe optuženih postignut sporazum o priznanju krivice. Nakon više od 20 zakazanih ročišta koja se nisu održala iz raznoraznih razloga, u oktobru prošle godine u novosadskom Višem sudu otvoren je dokazni postupak povodom sukoba koji se zbio pre deset godina između dve veće skupine u Novom Sadu, u kojem je bilo nekoliko povređenih.

Prvooptuženi za izazivanje mržnje i netrpeljivosti Novosađanin Goran Davidović ni u oktobru prošle godine nije došao na glavni pretres, tog puta zbog bolesti, ali je drugookrivljeni Nedeljko Pešić (30) iz Šapca seo na optuženičku klupu, a saslušana su četvorica svedoka.

Davidović i Pešić terete se da su sada dalekog 7. oktobra 2007. godine oko 17 sati na uglu Beogradskog keja i Dunavske ulice, na skupu koji su organizovali Antifašistička organizacija Novog Sada i Nezavisno društvo novinara Vojvodine pod nazivom „Stop fašizmu“, prilikom njihovog prolaska na navedenom mestu izazivali nacionalnu i rasnu mržnju i netrpeljivost među narodima i etničkim zajednicama koji žive u Srbiji, odnosno Vojvodini. Pripisuje im se da su se popeli na ogradu ugostiteljkog objekta u sastavu Doma Vojske, gde su bili s još nekim osobama kojima je Ministarstvo unutrašnjih poslova zabranilo okupljanje istog dana, da bi zatim nacistički salutirali, podižući desnu ruku s ispruženom šakom u pravcu okupljenih učesnika antifašističkog skupa. Na taj način isprovocirali su prvo verbalni sukob učesnika skupa i lica okupljenih u Domu Vojske, a potom i fizičkim tako da su učesnici javnog skupa u pravcu  Doma vojske bacili nekoliko flaša te je nakon toga došlo do tuče između te dve skupine i ugrožavanja sigurnosti učesnika u koloni prijavljenog skupa. Tom prilikom su četiri osobe  zadobile lake telesne povrede u vidu rasekotina po glavi, čime su izvršili krivično delo izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti. 

Optuženi Pešić je lane u oktobru na pitanje svog branioca izjavio da u vreme inkriminisanog događaja pa do tog dana nije bio pripadnik nijedne organizacije, uključujući i partijske, a da se na mestu događaja na meti optužnice zatekao slučajno, na proputovanju od Šapca do Kule.

Na narednom ročištu, 8. maja, u nastavku dokaznog postupka, biće emitovan snimak incidenta od pre deceniju. Posle toga će se odlučiti o predlogu branilaca dvojice optuženih da se kao svedoci saslušaju 15 pripadnika Žandermerije koji su tog dana obezbeđivali prostor kod Doma Vojske u Novom Sadu. 

M. Vujačić



 

Piše:
Pošaljite komentar
Ukupan broj komentara je: 0