Амнести: У сиријском затвору обешено 13.000 људи
БЕЈРУТ: У сиријском затвору Сајднаја, познатом међу затвореницима као "кланица", војна полиција је обесила чак 13.000 људи у периоду од четири године, а тела је камионима
превозила до масовних гробница, тврди у најновијем извештају међународна организација за људска права "Амнести интернешенел".Сваке недеље је иза затворених врата озлоглашеног затвора вешано од 20 до 50 људи, понекад и два пута недељно, у "прорачунатој операцији вансудског погубљења", стоји у јуче објављеном извештају, преноси АП.
Извештајем је обухваћен период од почетка марта 2011. до децембра 2015, када је, како "Амнести" наводи, вешањем погубљено између 5.000 и 13.000 људи.Бивши званичник рекао је за "Амнести" да је Сајднаја постала главни политички затвор од 2011, док је некадашњи чувар, како преноси та организација, навео да су се ту налазили "затвореници из револуције".
Амнести цитира и да је један бивши судија рекао да су тамошњи затвореници сматрани "истински опасним по режим".Затвореници су веровали да ће бити пребачени у цивилне притворне центре, али су уместо тога одвођени у другу зграду у оквиру затвора и тамо вешани, а претходно им је "суђено" у комбијима познатим као "фрижидери за месо" и "пресуда" им је саопштавана непосредно уочи вешања, рекли за за "Амнести" званичници који су присуствовали вешањима.
Лин Малуф, заменик директора за истраживање у регионалној канцеларији "Амнести интернешенела" у Бејруту, каже да нема разлога да се верује да је та пракса од тада престала."Амнести" тврди да су убијање дозволили високи сиријски званичници, укључујући најближе сараднике председника Башара ал-Асада.
Како наводи, погубљења се извршавају након тобожњег суђења које траје минут или два.Малуф каже и да је организација "Амнести интернешенел" забележила најмање 35 различитих метода мучења у Сирији од краја 1980-их, а које се од 2011. појачано користе.
Данашњи извештај "Амести интернешенела" изазвао је снажну реакцију генералног секретара УН Антонија Гутереса, који је, према речима портпарола УН Стефана Дижарика, "ужаснут садржином извештаја"."Више пута смо изражавали озбиљну забринутост због тешких кршења људских права и међународног хуманитарног права у Сирији, укључујући у затворским центрама и затворима под управом владе", рекао је Дижарик новинарима у седишту УН у Њујорку.
Дамаск: Извештај "Амнестија" о масовном вешању неистинит
ДАМАСК: Сиријско Министарство правде одбацило је данас извештај међународне организације за људска права "Амнести интернешенел" о масовном вешању 13.000 људи у затвору у близини Дамаска, истакавши да су тврдње изнете у извештају потпуно неистините и да су део клеветничке кампање.
Саопштење Министарства данас је објавила сиријска државна новинска агенција, дан након што је "Амнести" објавио извештај, преноси АП.
Министарство сматра да је тај извештај објављен с намером да се сроза репутација сиријске владе на светској сцени, нарочито после недавних "војних победа над терористичким групама", наводи америчка агенција уз напомену да сиријска влада целокупну наоружану опозицију назива терористима.
Сиријско министарство истиче да су тврдње изнете у извештају неосноване јер се, како наводи, погубљења у Сирији изводе после праведног процеса и судске процедуре у више фаза.
У извештају који је организација "Амнести интернешенел" јуче објавила тврди се да је у сиријском затвору Сајднаја, познатом међу затвореницима као "кланица", војна полиција обесила чак 13.000 људи у периоду од четири године, а тела је камионима превозила до масовних гробница.
Сваке недеље је, стоји у извештају, иза затворених врата озлоглашеног затвора вешано од 20 до 50 људи, понекад и два пута недељно, у "прорачунатој операцији вансудског погубљења".
Извештајем је обухваћен период од почетка марта 2011. до децембра 2015, када је, како "Амнести" наводи, вешањем погубљено између 5.000 и 13.000 људи, а погубљења су извршавана након тобожњег суђења у трајању од минут или два.
"Амнести" тврди да су погубљења дозволили високи сиријски званичници, укључујући најближе сараднике председника Башара ал-Асада. Извештај "Амести интернешенела" изазвао је јуче снажну реакцију генералног секретара УН Антонија Гутереса, који је, према речима портпарола УН Стефана Дижарика, "ужаснут садржином извештаја".
(Танјуг)