Новац за куће на селу и грађевински материјал
У току је конкурс за откуп сеоских домаћинства и њихову адаптацију за избеглице смештене у граду Новом Саду. Право да конкуришу имају избегличке социјално угрожене породице и
појединци који немају решено стамбено питање и не поседују некретнине овде ни у земљи порекла. Конкурс се затвара 3. фебруара.Повереница за избеглице у нашем граду Тамара Милановић поручује да избегли пожуре с пријављивањем јер је потребна обимна документација. Обрасци се могу преузети на сајту Града или у Повереништву у Улици краља Александра 14, и у свим месним заједницама.
– Тај пројекат је саставни део великог Регионалног стамбеног програма који спроводи Комесаријат за избеглице и миграције Србије и у њему учествује и Нови Сад – истиче Тамара Милановић. – Пројекат обезбећује новац за куповину 30 кућа на подручју Србије, за сваку кућу добија се 9.500 евра и 30 пакета грађевинског материјала, а један пакет вреди 1.500 евра. Куће морају бити уписане у Катастар и треба да имају воду и струју, а избеглице имају могућност да одаберу некретнину.
По њеним речима, Комисија за одабир корисника утврдиће редослед кандидата па ће се за првих 30 избегличких породица откупити сеоска домаћинства, након чега следи њихова адаптација вредна 1.500 евра.– Осим тог пројекта, Град Нови Сад је у завршној фази одабира корисника за доделу 20 пакета грађевинског материјала, вредности 9.000 евра, и избора корисника за доделу станова у закуп уз могућност откупа –каже повереница Милановић.
Она истиче да је при крају формирање листе избеглих породица које су конкурисале за стамбено збрињавање у Ветернику. – У том приградском месту између улица Војводе Путника, Војводе Бојовића и Радничке треба да се изгради 267 станова, за које су обезбеђене паре. Али, прво треба да се уради листа породица које испуњавају услове да би се могао правити пројекат зграде.
На основу структуре избеличких породица пројектоваће се величина станова. Носиоци листе имају право на 30 квадрата и сваки члан породице још по десет квадрата. Претпоставља се да ће стамбена зграда почети да се зида на пролеће и да ће брзо бити и готова јер Град Нови Сад има новац за њу – наглашава повереница Тамара Милановић.
Она подвлачи да је вредност Регионалног стамбеног пројекта 584 милиона евра, али и да је Србија добила највише новца – 330 милиона. Највећи донатор је Европска унија, а поред њих су појединачно донатори САД, Немачка, Италија, Норвешка, Швајцарска…
– Пројектом су, осим Србије, биле обухваћене и Хрватска, Црна Гора и БиХ, али је наша земља добила највећу суму јер је овде дошло највише избеглица, а Нови Сад их је примио највише после Београда.
Повереница Тамара Милановић наводи да се планира изградња још једне стамбне зграде са 152 стана у Футогу, али да је то тек у фази разраде.
– Нови Сад од 2010. покушава да проблеме избеглих реши системски. Сваке године се у буyету Града издваја новац и Град Нови Сад учествује у свим пројектима с десет одсто њихове вредности – наглашава Тамара Милановић.
З. Делић
Немају сви право на помоћ
У евиденцији Одсека за избегла и расељена лица у Новом Саду, од почетка избеглиштва до данас је 60.307 људи. Тренутно их је у статусу избеглице 21.497, који немају личну карту већ избегличку легитимацију, али имају држављанство и пријављен боравак на подручју Новог Сада. Остали имају личну карату. Међутим, од укупног броја избеглих немају сви право да конкуришу за помоћ од Комераријата за избеглице. То право припада само најугорженијима, који немају некретнине, сталне приходе, оболели су, нису до сада добијали помоћ…