Сушара, хладњача, фабрика
БАЧ: Једна од мањих локалних самоуправа у Војводини, Општина Бач планирала је реалне буџетске приходе за 2017. годину у висини од скоро пола милијарде,
док су планирани расходи знатно већи и износе 660 милиона динара. Укалкулисани дефицит објаснио је председник општине Драган Сташевић, по струци дипломирани економиста:
- Код нас се дефицит буџета провлачи годинама, односно преносимо средства остварена од закупа државног пољопривредног земљишта у износу око 200 милиона динара - појашњава први човек локалне самоуправе. - Зато треба рећи да планирани већи расходи од прихода не значе да ће се трошити на све и свашта, јер реч је о средствима усмереним у инвестиције, а управо та средства нам дају могућност да решавамо и оне пројекте које до сада, годинама овде нико није решавао.
Поодавно на улазу у Бач постоји индустријска зона без радника, али су овде решили да сопственим снагама и средствима у марту ове године почну нову производну халу која би била дата у закуп инвеститору за производњу и упошљавање радника првенствено из ове општине у којој годинама није отворен значајнији индустријски капацитет.
- Обезбедили смо из реалних извора новац да се заврши и друга фаза производне хале и већ у јануару треба да почне да ради фабрика у којој ће за стално бити запослено 50 радника, а 30 на одређено време - видно задовољан најављује Сташевић. - Потписали смо уговор са закупцем, а, поред осталог, прецизирали да 90 одсто радника треба да буде из наше општине. Власници фирме „Крибор“, иначе су из Бачке Паланке, рекоше да су код нас добили најповољније услове, а производиће, колико сам чуо, еуро-палете, гајбице за воће и летвице за паркет. Склопили су, колико знам, значајне извозне послове на сајму у Цељу, а седиште фирме биће у Селенчи, јер и то је био један од наших услова када смо правили уговор о закупу. Они су чак купили и нов плац у близини наше хале.
Сташевић каже да ће у овој општини, ако не више, у наредној години бити отворена још једна фабрика.
- То је минимум, јер већ имамо писма о намерама три фирме које се баве откупом, прерадом, односно замрзавањем и сушењем јагода и малина, и велики су извозници у Руску Федерацију и ЕУ - истиче Сташевић. - Код нас је производња јагода и малина узела маха, а на овај начин са три компаније које ће их откупљивати и прерађивати, изградити хладњаче и сушаре, Бач постаје регионални центар у овој производњи од које могу да живе и ситни пољопривредници.
Како сада ствари стоје свака од ове три фирме у почетку би за стално запослила 10-12 радника, а касније много више. Посао локалне самоуправе је, по речима Сташевића, управо промоција Бача и давање повељних услова инвеститорима.
- То је права тржишна утакмица и у њој се види ко ради и ко зна свој посао, јер инвеститор у Војводини, на пример, може да бира међу 45 општина, а изабрао је баш нас – вели Сташевић.
Капитална инвестиција у Бачу је и завршетак друге фазе реконструкције вртића „Колибри“ који је у саставу овдашње предшколске установе.
- Са представницима Покрајинске владе констатовали смо да овај посао локална самоуправа не може сама да изнесе, па нам је за завршетак „Колибрија“ најављена помоћ од 16 милиона динара. Потписан је и уговор са Покрајинским секретаријатом за пољопривреду, водопривреду и шумарство у износу од 16,6 милиона динара, са 25 одсто нашег учешћа, а предвиђена је замена дотрајалих водоводних цеви у Бачком Новом Селу. Министарство привреде учествоваће са 1,6 милиона за пројектну документацију – набраја Сташевић. - Замена водоводних цеви у Бођанима и Вајској износи 30 милиона динара, радиће се друга фаза канализације у Селенчи, планирано је 10 милиона динара за замену живиних сијалица у јавној расвети свих шест насељених места, а тек треба да одлучимо на који ће се начин то урадити, самостално или кроз јавно-приватно партнерство. Адаптираће се две здравствене амбуланте и реконструисати део путне мреже у општини.
У буџету за идућу година планирано је знатно више новца за социјална давања, а овде кажу да се нико не радује што има пуно социјално угрожених, али кад их има, треба им помоћи. За 1,5 милион динара купиће се огревни брикети за најсиромашније и делити по списковима Црвеног крста и Центра за социјални рад. - Пензионерима ћемо дати једнократну помоћ у јануару, а верујем да ће им добро доћи после свих празничних трошкова. Ученици са територије општине и даље имају бесплатан превоз од куће до школе, као и деца која уче у Сомбору и Новом Саду имаће петком и недељом бесплатан превоз. Стипендије ћемо као и до сада исплаћивати до 25. у месецу – каже Драган Сташевић.
М. Суџум
Радно место – збринута породица
Општина је са 11 милиона динара субвенција лане помогла 160 власника регистрованих пољопривредних домаћинстава. Са 2,8 милиона динара подржано је запошљавање инвалида, млађих од 30 и старијих од 50 година код 12 привредника. Такви програми ће се наставити, најављује Сташевић, јер стижу такве најаве привредника. На пример, у пекари у Селенчи (на слици) која је примила два радника, кажу да би, кад се тржишно позиционирају могли да запосле још пет. Тако треба, пет, 12, 50... нових радних места, јер сваким радним местом решавамо по један породични проблем, закључује Сташевић.